Pogoda w nocy zacznie się stabilizować. Burze zanikną nad Polską

Pogoda w nocy zacznie ulegać zmianie. Burze zaczną ustępować z naszej części Europy. Początkowo są możliwe głównie we wschodniej połowie kraju.

Pogoda w poniedziałek okazała się dynamiczna, dlatego że przechodziła zatoka niżowa wraz z frontem chłodnym

Dziś przez Polskę przechodziła z zachodu na wschód ostrzejsza zatoka niżowa. Dodatkowo z północnego-zachodu na południowy-wschód migrował front atmosferyczny o charakterze chłodnym, który miał mieć tendencje do falowania. Przed frontem zalegało ciepłe, wilgotne i niestabilne powietrze polarno morskie. Na skutek dynamicznych wymuszeń doszło do rozwoju silnych burz, które lokalnie spowodowały szkody. Dlatego też warunki okazały się dogodne do inicjacji lokalnych, lecz miejscami silnych burz.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 14.06.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w Polsce zmieni się

Inicjacja konwekcji zaszła w poniedziałek na przedfrontowych liniach zbieżności wiatru oraz na linii frontu chłodnego. Rozwój konwekcji następował również za linią chłodnego frontu atmosferycznego. Najgroźniejsza burza superkomórkowa przeszła dziś przez Lublin. Nasza stacja we wschodniej części Lublina zmierzyła porywy wiatru do 70 km/h. Opady w tej burzy sięgnęły w zależności od części Lublina od 8 mm do 20 mm. Dlatego też miejscami wystąpiły szkody.

Groźna aura w poniedziałek na obszarze Polski, dlatego że pojawiły się silnie wypiętrzone Cumulonimbusy

Na trasie burz wystąpiły silne konwekcyjne porywy wiatru do 70-100 km/h. Wystąpił także grad o średnicy do 2-4 cm. Wystąpiło kilka burz zawierających mezocyklon. Pogoda była więc niebezpieczna lokalnie. Aktywność elektryczna okazał się umiarkowana, miejscami silna. Stwarzało to zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Chmury burzowe przemieszczały mają się głównie z zachodu, południowego-zachodu na wschód, południowy-wschód.

Podczas nadchodzącej nocy, zjawiska burzowe możliwe są na krańcach północnych oraz we wschodniej połowie kraju. Lokalne burze możliwe są na północy i wschodzie. Po zachodzie słońca potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk ma szybko maleć. Początkowo na tym obszarze możliwe są jeszcze opady deszczu w czasie burz do 15-25 mm oraz porywy wiatru to 80 km/h. Na pozostałym wyznaczonym obszarze burze będą słabsze. Tam opady deszczu nie powinny przekraczać 5-10 mm, a porywy wiatru mogą dochodzić do około 60 km/h – informuje IMGW-PIB.

Pogoda. Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

pogoda w poniedziałek była dynamiczna

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Pogoda stanie się mniej dynamiczna. Przelotne opady deszczu, od zachodu kraju stopniowo zanikające. Na wschodzie oraz północy początkowo miejscami burze, wysokość opadów na południowym wschodzie do 25 mm. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od 8°C do 13°C, w rejonach podgórskich około 6°C. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru początkowo do 80 km/h.

Dlatego, że w pierwszej części nocy pogoda może być jeszcze dynamiczna, zalecamy śledzić radary i detektory wyładowań.