Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w Polsce zmieni się. Nadchodzą burze i opady deszczu. Poniedziałek 5 czerwca 2023

Pogoda zmieni się. Nadchodzą burze i opady


Przez bardzo długi okres w pogodzie nad Polską nie działo się praktycznie nic dynamicznego. Od wielu dni znajdujemy się pod wpływem ośrodków wyżowych. Nad Polską mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Jedynym co zmienia się w pogodzie są temperatury. Przypomnijmy choćby nocne przymrozki w pierwszej części weekendu. Z nadejściem nowego tygodnia pogoda zmieni się.

Niż przedrze się przez blokadę wyżową. Pogoda w Polsce zmieni się

W dniu wczorajszym pisałem o silnych burzach i nawałnicach jakie przetaczają się przez południe Europy. Wszystko to za sprawą aktywnych niżów, które nabierają mocy nad rozgrzanymi wodami Morza Śródziemnego, a następnie blokowane przez wyże z zachodu i centrum kontynentu „zatrzymują się” nad Włochami prowadząc do powodzi.

Pogoda zmieni się, jednak jeszcze nie w poniedziałek
Pogoda zmieni się, ale jeszcze nie w poniedziałek

Dokładnie taka sama sytuacja panowała będzie w poniedziałek 5 czerwca. W naszym regionie wciąż widzimy wyż. Obszar podwyższonego ciśnienia „blokuje” niże, które całą swą moc pozostawiają na południu Europy. Pogoda w poniedziałek znów przyniesie silne i niebezpieczne burze na południu kontynentu. Jeszcze dziś aura w Polsce nie zmieni się. Nadal czeka nas mnóstwo słońca i bezchmurnego nieba. Jednak w godzinach popołudniowych, od południa do Polski nasuwać zacznie się zachmurzenie. Chmury związane będą z jednym z niżów pochodzenia śródziemnomorskiego, który przedrze się w nasz region. Niż zmieni pogodę w Polsce Południowej. Jednak to dopiero we wtorek i w środę. Szczegóły z pewnością opiszemy w kolejnych wpisach. Dziś jeszcze niebo nad krajem bezchmurne.

Pogoda w Polsce. Po południu zachmurzenie wzrośnie od południa
Pogoda nad Polską. Zachmurzenie zbliża się od południa

Powyżej prognoza zachmurzenia na godziny popołudniowe dla Polski. Zgodnie z tym co napisałem powyżej, od południa do kraju wkroczy strefa zachmurzenia. W nocy z poniedziałku na wtorek na krańcach południowych możliwe są pierwsze opady deszczu. Burze w Polsce pojawią się jutro.

Dzień gorący w Polsce

Przed niżem do kraju docierać zacznie bardzo ciepłe powietrze z kierunków południowych. Skutkowało będzie to znacznym wzrostem temperatury powietrza w kraju. W wielu regionach pogoda w poniedziałek przyniesie dzień gorący. Poniżej mapa z prognozą temperatury na 5 czerwca 2023.

Pogoda w poniedziałek przyniesie wysokie temperatury powietrza
Pogoda w poniedziałek. Wysokie temperatury powietrza

Widzimy, że bardzo ciepło zrobi się w całym kraju. Najwyższe temperatury, do 26 stopni Celsjusza na zachodzie Polski. Dzień gorący (powyżej 25 stopni) prawdopodobnie odnotujemy również w pasie centralnym kraju. Nieco chłodniej, jednak również powyżej 20 stopni na północy i południu Polski. Pogoda w poniedziałek przyniesie nam zatem bardzo przyjemne temperatury powietrza. Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr, który w poniedziałek będzie w Polsce praktycznie nieodczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż bardzo wysokim poziomie. Barometry w poniedziałek nadal wskazywały będą powyżej 1020 hPa, jednak po południu ciśnienie w regionie zacznie powoli spadać.

Podsumowując, pogoda w poniedziałek przyniesie nam mnóstwo słońca, choć w drugiej części dnia od południa zachmurzenie będzie wzrastać. Poniedziałek będzie gorącym dniem w większości regionów Polski. Jednak początek tygodnia przyniesie zmiany w pogodzie nad Polską. Zwłaszcza w południowej połowie kraju aura stanie się bardziej dynamiczna. W Polsce pojawią się burze. Lokalnie mogą to być zjawiska dość intensywne, jednak uspokajam, nie będą to burze niszczące.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk