W niedzielę Arek wydaje prognozę 16 dniową, w której dokładnie opisuje co czeka nas w pogodzie w Polsce w najbliższych dniach. Mimo to, zajmę się dziś prognozą opadów, ponieważ wszystko wskazuje na to, że pogoda w Polsce mocno zmieni się w październiku. Jednak zanim o tym, prognozę zacznę od przedstawienia Wam niespotykanie głębokiego niżu atlantyckiego. Jaki ten ośrodek będzie miał wpływ na pogodę w regionie?
Pogoda w Polsce zacznie się zmieniać. Głęboki niż będzie miał na to wpływ?
Zanim przejdziemy do naszego kraju, zabieram Was na chwilę na „wycieczkę” nad Atlantyk. Poniżej mapa synoptyczna na 8 października. Oczywiście, można powiedzieć, że „co nas to obchodzi”. Przecież niż znajduje się kilka tysięcy kilometrów od zachodnich krańców Europy.
Oczywiście, można tak powiedzieć. Tym bardziej, że niż ten w żaden sposób nie wpłynie na pogodę w naszym kraju, czy regionie. Jednak mimo wszystko tak „głęboki potwór” zdarza się na Atlantyku na tyle rzadko, że zawsze warto o takim zjawisku wspomnieć. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 925 hPa. Przypomnę, że tak niskie ciśnienie atmosferyczne zanotowano na Atlantyku w 2020 roku, kiedy to w USA uderzał niszczycielski huragan Wiktorią. Przypomnieć należy, że najgłębszy niż, jaki kiedykolwiek zanotowano na Atlantyku powstał w roku 1822, a ciśnienie w jego centrum spadło do 914 hPa. Różnica wcale nie jest tak duża.
Jako ciekawostkę podam również, że wiatr w regionie niżu będzie naprawdę potężny. Przy tak silnych spadkach ciśnienia, jego różnica jest bardzo duża. Tam, gdzie duża różnica ciśnienia, tam też bardzo silny wiatr. Według obecnych prognoz po koniec pierwszej dekady października, na Atlantyku wiatr wiać może z prędkością nawet 190-200 km/h ! Niszczący żywioł. Szczęśliwie nie będzie dotyczył miejsc zamieszkałych przez ludzi.
Cyrkulacja strefowa w Europie. Niże przeplatają się z wyżami
Na Atlantyku pojawi się bardzo głęboki niż. Tymczasem nad Europą panuje typowa strefowa, zachodnia cyrkulacja powietrza. Oznacza to powtarzalny scenariusz, w którym nad kontynent nasuwa się niż atlantycki, po czym wędruje na północy wschód. Na kilkanaście godzin w centrum kontynentu rozbudowuje się wyż, po czym z zachodu nadciąga kolejny niż atlantycki.
Powyżej mapa synoptyczna na przyszły weekend. Pokazuję ją jako przykład. Nad Skandynawią wypełnia się niż, który przewędrował z zachodu, przez centrum po północ kontynentu. Nad centrum kontynentu rozwinął się wyż. Jednak na zachód od Wysp Brytyjskich widać kolejny ośrodek niskiego ciśnienia. I tak cały czas, cyklicznie. Typowy przykład strefowej, zachodniej cyrkulacji powietrza. Jaki ma to wpływ na pogodę w Polsce. Oczywiście co kilkadziesiąt godzin przez region przechodzi aktywny niż lub związany z niżem front atmosferyczny. Przynosi to opady i bardziej dynamiczną pogodę. Sprawdźmy jak widzą to prognozy na najbliższe kilkanaście dni.
Pogoda w Polsce zacznie się zmieniać. Październik przyniesie więcej opadów
Poniedziałek i wtorek miną nam pod znakiem wyżu z centrum Europy, który będzie nam strzegł dość stabilnej, słonecznej aury. Bezchmurne niebo nocami zacznie przynosić przymrozki w Polsce. Wszystko przez spływające do nas chłodniejsze masy powietrza z północy oraz zjawisko radiacji. Temperatury mogą przy gruncie spadać nawet w okolice -5 stopni. Jednak już w środę nad krajem pojawią się chmury, nocna radiacja ciepła nie będzie tak silna. W środę popada praktycznie w całym kraju. Nie będą to jednak opady bardzo silne. Raczej przelotne i umiarkowane.
Inaczej sprawy mają się w drugiej części nadchodzącego tygodnia. Nad region prawdopodobnie nadciągnie aktywny niż z południa. Wraz z jego nadejściem pogoda w Polsce zmieni się diametralnie. Wzmocni się wiatr. Do tego przez Polskę przejdą bardzo silne opady. Lokalnie deszcz przynosić będzie nawet formę ulew. Po przejściu niżu, w przyszły weekend pogodą w Polsce znów sterować zacznie wyż. I tak cyklicznie. Jak to w cyrkulacji strefowej. Przeglądając jednak mapy pogodowe na kolejne dni października, opadów w Polsce będzie coraz więcej. Jesień zacznie pokazywać nam swe szare i pochmurne oblicze.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie