Pogoda w poniedziałek 17 kwietnia 2023. Sprawdź prognozę pogody dla Polski

W weekend przez kraj przemieszczał się front atmosferyczny przynosząc nam nieco gorszą aurę. Dużo deszczu i chmur towarzyszyło nam zwłaszcza w sobotę, choć w niedzielę na północy kraju również deszczu było całkiem sporo. Niestety, pogoda w poniedziałek nie przyniesie nam słonecznego, bezchmurnego nieba. Zacznijmy od sytuacji synoptycznej na 17 kwietnia 2023.

Pogoda w poniedziałek
Sytuacja synoptyczna. Pogoda w poniedziałek

Nadal pozostajemy pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia. Centrum niżu znajduje się w regionie Grecji i Bałkanów przynosząc tam burze, które lokalnie mogą być intensywne. Nad Skandynawią obserwujemy dziś wyż, który niestety nie będzie jeszcze tej doby wpływał na pogodę w naszym kraju. Z północnego zachodu do Europy zbliża się głęboki niż atlantycki, jednak w najbliższym czasie nie wpłynie on znacząco na pogodę na kontynencie. Wróćmy więc do kraju i sprawdźmy co przyniesie nam pogoda w poniedziałek.

Wyższe temperatury na większym obszarze kraju

W weekend ciepło było tylko na południowym wschodzie (w niedzielę również na wschodzie i w centrum). Pogoda w poniedziałek przyniesie nam ciepłe masy powietrza na jeszcze większym obszarze kraju.

Pogoda w poniedziałek. Prognoza temperatury
Pogoda w poniedziałek. Prognoza temperatury

Poniżej 10 stopni Celsjusza dziś już tylko nad samym morzem. Tutaj zalegać będzie jeszcze zachmurzenie po weekendowym froncie atmosferycznym. Więcej chmur pogoda w poniedziałek przyniesie również na południowym wschodzie. Tutaj również znajdzie to odzwierciedlenie na termometrach w postaci nieco niższych temperatur powietrza. Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie termometry wskażą dziś maksymalnie do 12-13 stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury dziś w Polsce wystąpią w pasie od Podlasia, przez centrum po Śląsk i Dolny Śląsk. Tutaj na termometrach nawet do 16 stopni Celsjusza. Do kraju napływa umiarkowanie ciepła masa powietrza. Jednak to zachmurzenie i słońce decydują obecnie gdzie w kraju jest najcieplej.

Pogoda w poniedziałek. Kolejna porcja chmur i opadów

Powyżej, o chmurach zacząłem pisać nie bez podstaw. To właśnie tam gdzie chmur w poniedziałek będzie najwięcej, tam temperatury będą najniższe. Najwięcej zachmurzenia w Polsce pogoda w poniedziałek przyniesie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Opady w poniedziałek nad Polską
Opady w poniedziałek nad Polską

Chmury deszczowe w poniedziałek pojawią się praktycznie w całym kraju. Najmniejsze szanse na deszcz na zachodzie Polski. Najsilniej padać będzie we wspomnianych powyżej województwach z południowego wschodu. Na pozostałym obszarze będą to raczej opad przelotne i nie bardzo intensywne. Wiatr dziś w Polsce pojawi się praktycznie wyłącznie na południowym wschodzie. Tutaj wiać może z prędkością do 40 km/h. Nie będą to więc silne porywy wiatru znacząco wpływające na pogodę. Na pozostałym obszarze Polski praktycznie bezwietrznie. Ciśnienie atmosferyczne na dość wysokim poziomie. Barometry wskazywać będą dziś w okolicach 1020 hPa. Życząc Wam miłego poniedziałku przypominam, że gdzie pada deszcz sprawdzamy na dostępnym na stronie radarze opadów.