Pogoda w poniedziałek 17 sierpnia. Sprawdź gdzie pojawią się silne burze

pogoda poniedziałek

Poniedziałek przyniesie w Polsce zmianę pogody. Od południa nad krajem przesuwał będzie się niż górny, a na południe i centrum kraju wpływ na pogodę zacznie mieć zatoka niskiego ciśnienia. Dodatkowo, do kraju napływać zaczną gorące, zasobne w wilgoć masy powietrza. Wszystkie te czynniki przyniosą dziś nad Polską rozwój burz, lokalnie silnych. Zrobi się również jeszcze cieplej. Sprawdźmy szczegóły prognozy pogody na poniedziałek 17 sierpnia.

burze 17 sierpnia

Zacznijmy od zjawisk burzowych. Gorące, zasobne w wilgoć powietrze napłynie dziś do Polski południowej i centralnej. Energia potencjalna konwekcji CAPE wyniesie dziś do 1500 J/kg, a to już są wartości, które przy innych czynnikach wspomagających konwekcję wystarczą do powstania silniejszych burz.

W Polsce południowej duży wpływ na powstawanie burz miał będzie niż górny, a także wpływ niżu atmosferycznego. Na wschodzie i w centrum wystąpią podwyższone wartości warunków wiatrowych, co przełoży się na lepszą organizację burz. Na wschodzie i w centrum burze organizować się mogą w klastry wielokomórkowe. W godzinach popołudniowych niewykluczone jest powstanie kilku superkomórek burzowych.

W przypadku wystąpienia superkomórki burzowej nad Polską możliwe są opady gradu do 4 cm średnicy. Pozostałe burze, na skutek bardzo dużej wodności troposfery (PW nawet do 40mm) będą niosły bardzo intensywne opady deszczu. Lokalnie bardzo możliwe są podtopienia i zalania. Burze powstawać będą od godzin popołudniowych i trwać mogą jeszcze w pierwszej części nocy.

temperatury poniedziałek

Poniedziałek będzie bardzo ciepłym dniem w Polsce. Na zachodzie kraju słupki rtęci sięgać mogą nawet 30 stopni Celsjusza, więc mówić tu będziemy o upale. Na pozostałym obszarze Polski od 24 do 28 stopni powyżej zera. Warto zaznaczyć, że dziś od południa do Polski napływa bardzo wilgotne powietrze, przez co odczucie gorąca będzie dużo mniej komfortowe niż w ostatnich dniach.