Pogoda: W sobotę możliwe burze w Polsce, prawdopodobne intensywne opady i grad

Dzisiaj nasza część Europy będzie pod wpływem niżu znad Półwyspu Skandynawskiego. Od północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się ulegający frontolizie front okluzji przed którym wystąpi niestabilność powietrza i przedfrontowa zbieżność wiatru. Prognozowany jest rozwój burz.

Modele numeryczne prognozują dziś niewielką chwiejność termodynamiczną od 400 J/kg do 600 J/kg przy Lifted Index -2°C. Prognozowane są zarówno pojedyncze komórki burzowe, ale także struktury wielokomórkowe o nieco lepszej organizacji. W czasie przechodzenia chmur Cumulonimbus wystąpią intensywne opady deszczu od 5 mm do 20 mm deszczu. Wiatr do 65 km/h i drobny grad.

Pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km wyniosą od 9 m/s do 15 m/s, natomiast zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery od 20 mm do 27 mm.

Pierwsze burze możliwe są już około południa, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na popołudnie. Burza zaczną stopniowo tracić na intensywności pod wieczór, natomiast ustaną w pierwszej części nocy.

Prognozowany obszar dzisiejszych burz przez IMGW-PIB

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na nadchodzące godziny i następny dzień


Położenie opadów i burz poniżej