Pogoda. W sobotę na obszarze województwa lubelskiego możliwe burze

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Wysp Brytyjskich. Dodatkowo przez nasz kraj przejdzie system frontów atmosferycznych. Najpierw napłynie dużo cieplejsze powietrze, ale nie będzie ono zalegać długo, ponieważ następnie wkroczy front chłodny powodujący wymianę masy powietrza. Pewnym czynnikiem ograniczającym ilość burz może być duże zachmurzenie w ciepłym wycinku niżu. Burze mogą rozwinąć się dziś m.in na zbieżności w ciepłym sektorze niżu oraz na skutek dynamicznego wymuszania konwekcji na froncie chłodnym. Zjawiska burzowe są przewidywane lokalnie na przeważającym obszarze naszego kraju, ale najpóźniej dotrą na wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.08.2019 r. (DWD)

Modele są zgodne, że późnym popołudniem, bądź dopiero wieczorem na obszarze województwa lubelskiego mogą wystąpić burze. Przeważnie mają być to pojedyncze komórki burzowe, lecz w środowisku istotnie wzmożonego przepływu mas powietrza nie można wykluczyć struktur wielokomórkowych czy też superkomórek burzowych.

Sobotnie burze przemieszczać będą się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli z zachodu na wschód, południowy – wschód.

Najpierw burze są prawdopodobne w zachodniej części województwa lubelskiego. Następnie strefa chmur burzowych Cb przesunie się w głąb regionu. Zjawiska burzowe są prawdopodobne także w pierwszej części nocy.

Na trasie sobotnich burz prawdopodobne opady deszczu o punktowej akumulacji od 10 mm do 20 mm, punktowo drobny grad od 1 cm do 2 cm i wiatr do 70 km/h. Przy czym w porze nocnej potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk ma maleć, ale punktowo chmury Cb charakteryzować mogą się podwyższoną aktywnością elektryczną. Burze opuszczą województwo lubelskie w drugiej części nocy.

Prawdopodobieństwo burz ocenia się na 80%.

Bieżące położenie opadów i lokalnych burz poniżej

Dodaj komentarz