Pogoda na weekend dla Polski: Do 22 stopni, lokalnie spadnie deszcz i możliwe burze

Powróciliśmy do strefowej cyrkulacji atmosfery. W najbliższych dniach będzie stosunkowo chłodno za sprawą adwekcji powietrza polarno-morskiego znad Morza Północnego. Pod koniec zacznie robić się nieco cieplej, prawdopodobne są też kolejne gwałtowne burze.

Nadchodzącej nocy front chłodny niżu atlantyckiego wkroczy nad Skandynawią, natomiast w godzinach porannych będzie się rozciągał od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy nad południową Wielkopolskę, będzie on początkowo mało aktywny. Około południa w takiej słabej formie dotrze w rejon Sudetów i zacznie się przemieszczać równolegle do pasma gór, w tym też czasie nad Kotliną Czeską pojawi się na przedfrontowej strefie zbieżności wiatru wiele komórek burzowych, jakie wieczorem w przedniej części zatoki wyjdą nad Kotlinę Kłodzką, wschodnią część Sudetów i Bramę Morawską oraz Śląsk Opolski. W samej strefie frontowej zalegającej wówczas nad Jurą Krakowsko-Częstochowską i Górami Świętokrzyskimi pojawić się mogą opady przelotne, możliwe i burze, które szybko wędrować będą na wschód i zanikną do pierwszej połowy nocy.

W pierwszy dzień weekendu, na obszarze centralnej Polski ma być stosunkowo niewiele chmur średnich, rano więc będzie słonecznie, ale zaraz w ciągu przedpołudnia pojawi się rozwinie się dużo chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych Cumulus i Stratocumulus, szybko wędrujących na nieboskłonie i ograniczających dzienny wzrost temperatury powietrza

W niedzielę natomiast układ niskiego ciśnienia lokować ma się nad Sztokholmem, osiągając swoje minimum. Do północnej i centralnej części Polski dotrze dlatego trochę więcej chmur piętra średniego, natomiast na Pomorzu może słabo popadać. W pasie dzielnic południowych i częściowo wschodnich prawdopodobne są następne burze.

Weekend zatem czeka nas z niskimi temperaturami za sprawą napływu chłodnego powietrza znad Morza Północnego. Zmiana w pogodzie nadejdzie w ostatnich dniach maja, gdy znów wystąpią gwałtowne burze, silny wiatr oraz gradobicia. Niewykluczone są nawet kolejne w tym roku trąby powietrznej.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Obszar możliwy, lokalnych burz w sobotę

Prognozowany obszar punktowych burz w weekend według IMGW-PIB, zwłaszcza noc z soboty na niedzielę oraz ostatni dzień weekendu

Najnowsze wieści pogodowe na

https://fanipogody.pl/

Położenie opadów i burz poniżej

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/