Prognoza pogody na weekend dla Polski. Nadchodzi wyraźne ocieplenie, będzie nawet 13 °C

Do Polski zbliża się większe ocieplenie. Jednak na większą zmianę pogody przyjdzie nam poczekać do przyszłego tygodnia.

W poniedziałek rozpoczął się spływ arktycznego powietrza z północy i północnego wschodu. Po przejściu przez Morze Bałtyckie nad jeziora północnej Rosji aktywnego niżu umocniła się antycyklonalna blokada nad Skandynawią, następny układ wysokiego ciśnienia sprzyjać ma w najbliższych dniach chłodnej masy z północnego wschodu. Środkowo-troposferyczna kropa chłodu, widoczna na poziomie 500 hPa przechodzi już nad Morzem w kierunku Niemiec, a potem jej trajektoria skierowana będzie w stronę Beneluksu i Francji po czym zaniknie. Na poziomie 8500 hPa zarówno temperatury powietrza, jak i też pseudopotencjalnej cała Skandynawia i Bałtyk jest pod wpływem arktycznego powietrza i oczywiście wyżu „KATHARINA” znad północnej Europy, jakiego klin sięga północną Rosję oraz drugim nad Morze Północne, Anglię, Normandię i Zatokę Biskajską, aż po Półwysep Iberyjski. Jedynie na południu Polski utrzymuje się strefa frontowa, która zablokowana została przez cyrkulacje niżów z południa.

W takim sytuacji, na skraju układu wysokiego ciśnienia „KATHARINA” spływa do naszego kraju powietrze z północy i północnego wschodu, znad środkowej Szwecji i Finlandii czy rejonu Karelii w północnej Rosji. Co istotne, powyżej 60 równoleżnika zalega jeszcze śnieg i w tych szerokościach geograficznych kształtuje się ta chłodna masa powietrza. Niestety, gdy północne rejony Starego Kontynentu nie uwolnią się od śniegu to okresowo będziemy mieli tak niskie temperatury w Polsce.

W kolejnych dniach utrzyma się wyjątkowo stabilna sytuacja pogodowa, czego przyczyną jest umacnianie się wyżu skandynawskiego. Przy adwekcji zimnego powietrza z północy i północnego wschodu cały czas będziemy mieli do czynienia z zaleganie podinwerysyjnego zachmurzenia w postaci kłębiasto-warstwowymi, na południu dodatkowo występowało zachmurzenie piętra średniego. Przy spływie z północy i północnego wschodu utrzyma się dużo chmur.

Do końca tygodnia nie pojawią się na przeważającym obszarze Polski opady, jedynie na obszarach podgórskich i południu oraz wschodzie okresowo występowały opady deszczu. Dużo wskazuje, że kwiecień zapisze się pod względem opadów poniżej normy wieloletniej.

Sytuacja synoptyczna w piątek 12 kwietnia 2019 r. godzina 12 UTC

Analiza synoptyczna na dzień 12 kwietnia 2019 r. godzina 00 UTC (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza na sobotę (IMGW-PIB)

Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)

Bieżące położenie opadów i chmur poniżej

Dodaj komentarz