Prognoza pogody na weekend: Będzie nawet 18 °C, potem śnieg i burze

Marzec charakteryzuje się dużą zmiennością pogody. Jest to miesiąc, gdy zróżnicowane termicznie masy powietrza ścierają się ze sobą. W tym roku wyjątkowo dużą aktywnością cechuje się cyrkulacja atmosfery atmosfery z różnymi składowymi. Dopiero w ostatnich dniach znaleźliśmy się pod wpływem rozległego wyżu, ale nie zapewnia on pogodnej aury.

Pod warstwą inwersyjną utrzymują się chmury Stratocumulus, które to zachmurzenie kłębiasto-warstwowe zalegają. Wyżej nad nimi zalegają jeszcze pasma chmur Altocumulus. Modele prognozują, że zaczną one zanikać z biegiem godzin. Również i pasmo Stratocumulusów wyparte zostanie znad północnej i wschodniej Polski w kierunku zachodnim.

W sobotę Polska znajdzie się pod wpływem rozległego wyżu. Jednak w drugiej części dnia od północnego-zachodu zbliżać będzie się front chłodny.

Sytuacja synoptyczna na dzień 23 marca 2019 r. godzina 12 UTC

Prognoza na dzień 23 marca 2019 r (IMGW-PIB). Na ogół pogodnie, ale w ciągu dnia postępować ma istotne pogorszenie pogody przesuwające się w kierunku południowo-wschodnim.

W nocy z soboty na niedzielę front chłodny kontynuować ma wędrówkę z północnego-zachodu na południowy-wschód. Aktywność jego będzie niewielka i opady wystąpią zwłaszcza na Warmii i Mazurach, miejscami na Mazowszu, ale i Podlasiu i woj. lubelskim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24 marca 2019 r. 00 UTC

W niedzielę Polska pozostanie jeszcze pod wpływem wyżu znad Wysp Brytyjskich, ale już w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek pogodą zacznie sterować kolejny atlantycki niż.

Przyszły tydzień przyniesie dużą zmienność pogody. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, skoków i wzrostów ciśnienia, dodatkowo wzrośnie wyraźnie prędkość wiatru. Sytuacja pogodowa w ostatnich dniach marca będzie dynamiczna za sprawą dostania się w zasięg cyklonalnej krzywizny izobar niżów przemieszczających się na północ od Polski w kierunku Rosji wraz z frontami atmosferycznymi.

Prognoza pogody na dzień 24 marca 2019 r. (IMGW-PIB)

Na początku przyszłego tygodnia czeka nas duże ochłodzenie. Za dnia będzie jednak na ogół na plusie, ale prognozowane są opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy lodowej i śnieżnej. Dodatkowo prawdopodobne są burze śnieżne z wyładowaniami atmosferycznymi na obszarze Polski.