Pierwsza wichura wkracza do Polski, kolejna groźniejsza pojawi się w weekend. Możliwe burze

Marzec zaskakuje w pogodzie. Miesiąc ten charakteryzuje się dużą dynamiką w pogodzie. To właśnie w tym miesiącu ścierają się najczęściej ciepłe i chłodne masy powietrza. Funkcjonująca całkiem sprawnie strefowa cyrkulacja atmosfery sprzyja adwekcji bardzo ciepłych mas powietrza. Pojawiają się także burze.

W piątek Polska znajduje się pod wpływem głębokiego układu niskiego ciśnienia o imieniu „CORNELIUS” ulokowanego nad Skandynawią. Przez nasz kraj wędrował od wczoraj front chłodny, z którym wiązała się wymiana masy powietrza. Wystąpiły również burze na Górnym Śląsku, ale także na Pomorzu Zachodnim.

Nad wschodnią częścią Polski zalega jeszcze tren zachmurzenia frontowego związanego z frontem chłodnym, jaki opuścił nasz kraj.

Zdjęcie satelitarne obrazujące zachmurzenie nad Polskę o godzinie 7:15 czasu lokalnego.

Wichura nasila się nad Polską

Pierwsza wichura pojawi się dzisiaj nad Polską. Szczególnie dokuczliwy wiatr będzie na zachodzie i północy Polski. Zwłaszcza w strefie nadmorskiej prędkość wiatru może przekroczyć 100 kmh. Istnieje niewielkie ryzyko burz, masa napływająca za frontem chłodnym jest chłodna, ale dość wilgotna, co w połączeniu z dzienną insolacją słoneczną i wspomaganiem zatoki niżu „CORNELIUS” prowadzić może do formowania się chmur Cumulonimbus.

Sytuacja synoptyczna na dzień 8 marca 2019 r. godzina 12 UTC. Polska pod wpływem niżu „CORNELIUS”
Obszar objęty ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Na północy Polski szczególnie mocno będzie wiać. (IMGW-PIB)
Prognoza modelu GFS na dzień 8 marca 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego. Prognozowana maksymalna prędkość wiatru
Prędkość wiatru w piątek o godzinie 10 czasu lokalnego, GFS
Prognozowane porywy wiatru przez model GFS o godzinie 13 czasu lokalnego w niedzielę
Prognozowane porywy wiatru na dzień 8 marca 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego, model GFS
Model ARPEGE prognozuje nieco większą prędkość wiatru w Polsce
Na Wybrzeżu (północ Polski) prędkość wiatru może przekroczyć nawet 100 km/h.

Pod wieczór w piątek wiatr zacznie słabnąć. Najdłużej wietrzna aura utrzyma się na północy Polski.

Kolejne fale wiatru zbliżają się do Polski

W troposferze występuje dalej duża dynamika procesów atmosferycznych w rozległej strefie ciągnącej się równoleżnikowo od Morza Barentsa, przez Półwysep Skandynawski, Bałtyk, Północny Atlantyk aż po Labrador. W tym obszarze rozwijają się kolejne zaburzenia falowe na froncie głównym i powstają aktywne niże kierują się na wschód zgodnie z silnym strumieniem zachodnim w wyższych warstwach troposfery.

W strefie silnego zachodniego strumienia powietrza łatwo zauważyć obszary baroklinowości sprzyjające generowaniu zaburzeń falowych na froncie i powstawaniu głębokich układów niskiego ciśnienia. Jednocześnie z czasem płytka, górna zatoka na skraju rozległego niżu obejmującego Północny Atlantyk i północny-zachód Rosji przemieszcza się na południe, obejmując swoim zasięgiem cały obszar Polski.

Weekend minie pod znakiem dalszej dominacji strefowej cyrkulacji atmosfery. W całym kraju będzie silnie wiać zwłaszcza w nocy z soboty na niedziele, ale także w drugi dzień weekendu i w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Prognozowane są dwie fale wiatru. Pierwsza w nocy z soboty na niedzielę, druga znacznie silniejsza następnej nocy.


Pierwsza fala wiatru wkraczać ma pod wieczór w sobotę i przemieszczać się na wschód w nocy z soboty na niedzielę, przykładowa prognoza GFS
Prognozowane porywy wiatru na dzień 9 marca 2019 r. godzina 22 czasu lokalnego, GFS
Prognoza na noc z soboty na niedzielę, GFS
Noc z soboty na niedzielę

Kolejna fala wiatru może być znacznie groźniejsza

Znacznie groźniej prognozy wyglądają na niedzielę. Nie wszystkie modele są zgodne co do głębokości i ulokowania omawianego niżu. Kilka wariantów wskazuje na ryzyko wystąpienia silnej wichury w sporej części Polski. Wyliczenia te ulegają jeszcze zmianom, poniżej przykładowe prognozy modelu GFS.

Prognozowane porywy wiatru w niedzielę o godzinie 19 czasu lokalnego. Prognozy te ulegać będą jeszcze zmianom, ale ryzyko wichury jest duże.
Prognozowana prędkość wiatru w niedzielę o godzinie 22 czasu lokalnego
Prognozowane porywy wiatru w nocy z niedzieli na poniedziałek, GFS
Bardzo silne porywy wiatru są prognozowane w nocy z niedzieli na poniedziałek w sporej części Polski. Wyliczenia te mogą ulegać dalszym zmianom.

Wkrótce prognoza na weekend i więcej informacji o dynamicznej pogodzie w Polsce.