Pogoda. Wiemy kiedy upał wróci do Polski. Czy sierpień przyniesie falę upałów?

upał

fala upałów

Od wielu dni pogoda w Polsce nie rozpieszcza fanów wysokich temperatur. Mamy lato, a temperatury w wielu miejscach kraju przypominają bardziej te wiosenne niż lipcowe. Gdzie podział się upał nad Polską. Czy najbliższy czas przyniesie wysokie temperatury i falę upałów? Sprawdzamy to.

temperatura w Polsce

To co dzieje się ostatnio w pogodzie w Polsce zdaje się potwierdzać mapa anomalii temperatury. Otóż w kraju nie tylko nie mamy fali upałów, ale temperatury są miejscami aż o 8 stopni niższe niż w analogicznych okresach lat poprzednich. Jakby dodać te 8 stopni do bieżących wskazań termometrów to moglibyśmy mówić o normalnym jak na koniec lipca, gorącym okresie w pogodzie.

Kiedy wrócą wysokie temperatury? Pojawi się upał nad Polską?

Przyglądamy się mapom temperatury dla Polski na najbliższe dni i nie widać w pogodzie większych zmian. Cieplej zrobi się w nadchodzący weekend. Wtedy to w wielu miejscach kraju słupki rtęci wzrosną nawet do 28 stopni Celsjusza. To już bardzo ciepło, jednak do upału nadal brakowało będzie kilku stopni Celsjusza.

upał w polsce

W poniedziałek znów zrobi się kilka stopni chłodniej, a słupki rtęci bliżej będą dwudziestek niż trzydziestek na plusie. Obserwując mapy temperatury na ostatnie dni lipca widać szanse na jednodniowy, lokalny upał w kraju. Nie ma mowy o fali upałów. Słupki rtęci przekroczyć mogą trzydziestki w okolicach środy, czwartku w przyszłym tygodniu. W kolejnych dniach gorące powietrze ponownie ustąpi umiarkowanie ciepłym masom polarnomorskim.

Pierwsze dni sierpnia również nie przyniosą fali upałów w Polsce. Strefowa cyrkulacja powietrza zapewni nam przeplatające się krótkie, kilkudniowe okresy wysokich temperatur, z ochłodzeniami. Gorące, lokalnie upalne powietrze wypychane będzie okresowo na wschód, a zmianie mas powietrza towarzyszyć będą burze. Na chwilę obecną nie widać na kontynencie warunków, które sprzyjałyby napływowi do Polski gorących mas powietrza na dłużej. Co za tym idzie, nie spodziewamy się fali upałów w najbliższych dwóch-trzech tygodniach. Może druga połowo sierpnia przyniesie upały w Polsce. Na ten moment jest jednak za wcześnie by o tym pisać. Jedno jest pewne. Lokalne upały będą zdarzały się w Polsce już w najbliższych dniach. Nie będzie to jednak upał długotrwały.