10 cm śniegu czy deszcz? Odwilż, czy mróz -15? Wiemy gdzie i jaka pogoda na Wigilię i święta Bożego Narodzenia

Przed nami prawdziwa huśtawka pogodowa. Podczas dzisiejszej doby, w Wigilię oraz w święta Bożego Narodzenie w pogodzie czeka nas w zasadzie wszystko co może przynieść zima w Polsce. Będzie odwilż, będą silne opady śniegu. Pojawi się również mróz, który lokalnie będzie siarczysty. W dzisiejszym wpisie postaram się to wszystko jakoś uporządkować. Opiszę co i gdzie przyniesie nam pogoda w Wigilię, a także w kolejnych dniach. Zapraszam do lektury.

Pogoda na Wigilię (i noc z czwartku na piątek). Śnieżyca nad Polską

Zacznę od dobrej wiadomości dla miłośników śniegu (i mniej dobrej dla kierowców). Otóż już w zwartek po południu do Polski Zachodniej wkroczy front atmosferyczny. Przyniesie on dziś dynamiczną pogodę na zachodzie kraju w godzinach popołudniowych.

Pogoda na Wigilię. Początek śnieżycy nad Polską

Z każdą godziną czwartkowego wieczoru oraz nocy z czwartku na piątek front, a wraz z nim śnieżyca dość szybko przesuwał będzie się na wschód obejmując kolejne regiony kraju. W nocy śnieg padał będzie już praktycznie w całym kraju. Z czego oczywiście na wschód śnieżyca dotrze w drugiej części nocy. Przejście śnieżycy zobrazujmy animacją prognozy opadów. Powyżej mamy mapę z modelu GFS, to dla odmiany w animacji podeprę się mapami z wyliczeń europejskiego modelu ECMWF.

Widać tu, że opady śniegu lokalnie będą bardzo intensywne. Noc z czwartku na piątek przyniesie solidną śnieżycę. W związku z tym w wielu regionach dojść może do znacznych utrudnień komunikacyjnych. Podczas gdy jeszcze dzisiejszy poranek jest na ulicach spokojny, pogoda na Wigilię może przynieść ciężki poranek dla kierowców w wielu regionach kraju. Jednak front atmosferyczny, który wkroczy w czwartek po południu do Polski to nie tylko silne opady śniegu.

Pogoda na Wigilię. Silny wiatr nad Polską

Do opadów wrócę za moment. Jednak chciałbym napisać kilka słów o wietrze. Wraz z frontem atmosferycznym w nasz region zbliża się głęboki niż pochodzenia atlantyckiego. W związku z tym czeka nas podczas najbliższych kilkudziesięciu godzin dość silny wiatr. Oczywiście ma to związek z podwyższonym gradientem barycznym.

Pogoda na Wigilię. Wiatr nad Polską

Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w nocy z czwartku na piątek. Najmocniej wiało będzie na południu kraju, gdzie na nizinach porywy wiatru sięgać będą 80 km/h. W górach wiatr wiać może z prędkością ponad 100 km/h. Wiało będzie również 24 grudnia, jednak z każdą godziną wiatr wiał będzie słabiej, a obszar z wietrzną pogodą ograniczał będzie się do południa i południowego wschodu Polski. Tutaj przeczytasz więcej o wichurze i załamaniu pogody w Wigilię. Wróćmy jednak do opadów. Silny wiatr w połączeniu z opadami śniegu przyniesie oczywiście zawieje i zamiecie śnieżne. Z tego miejsca apeluję do kierowców, noc z czwartku na piątek oraz pogoda w Wigilię przyniosą naprawdę trudne warunki na drogach praktycznie całej Polski. Noga z gazu, sprawmy, byśmy wszyscy spędzili rozpoczynające się święta w komplecie. Niestety pogoda na Wigilię nie przyniesie wcale łatwiejszych warunków kierowcom.

Pogoda w piątek może być niebezpieczna. Brak opadów w święta

Pogoda na Wigilię. Opady marznące

Powyżej mapa z prognozą opadów na Wigilię. Widać tu, że na północy kraju wciąż padać ma przelotny śnieg. Natomiast problem z warunkami drogowymi największy może być w pasie od lubuskiego po Lubelszczyznę. O temperaturach napiszę poniżej jednak w wymienionym pasie przebiegać ma granica mrozu i dodatniej temperatury. Oznacza to oczywiście opady mieszane, marznące, a nawet gołoledź. Oczywiście, trudno jest idealnie określić, przez jakie konkretnie miejscowości przebiegnie granica dwóch mas powietrza. Jednak z pewnością wystąpi to w wąskim odcinku 100-200 kilometrów w opisanej linii.

Pod wieczór w Wigilię, wraz ze spadkiem temperatury powrócą opady śniegu. Lokalnie znów sypnąć może intensywne. Pogoda na Wigilię to ostanie chwile z opadami w kraju. W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt Polska dostanie się pod wpływ wyżu. Zrobi się pogodnie i zimno. Jednak zanim ochłodzenie, to 24 grudnia do kraju wleje się bardzo ciepłe powietrze z południa. Czy w związku z tym wszyscy możemy liczyć na białe święta w Polsce? Śniegu spadnie przez najbliższą dobę dużo. Jednak czy temperatury pozwolą mu się utrzymać?

Jakie temperatury w Wigilię i święta Bożego Narodzenia

Oj dały mi się we znaki wyliczenia modeli pogodowych w ostatnich dniach. Na mapach pogodowych panowało istne szaleństwo. Modele raz widziały silny mróz, bo za kilak godzin pokazywać odwilż w kraju. Szczęśliwie sytuacja uspokoiła się. Prognozy na Wigilię i święta są już stabilne.

Odwilż w Polsce 24 grudnia 2021

Powyżej prognoza temperatury na 24 grudnia, godziny wczesnopopołudniowe (model ECMWF). Nie bez powodu martwię się, czy śnieg, którego tak dużo spadnie podczas najbliższej doby zdoła utrzymać się do świąt. Na południe kraju w Wigilię wkroczy silne ocieplenie. Lokalnie na południowym zachodzie słupki rtęci wzrosnąć mogą nawet do 7 stopni na plusie. Przy tak wysokiej temperaturze nie ma co liczyć na opady śniegu, a biały puch, którego przybędzie podczas najbliższej nocy topił będzie się bardzo szybko. Nie mi wyrokować, czy pokrywa śnieżna na południu zdoła się utrzymać, jednak już w piątek po południu mróz chwyci znów w całym kraju. Tam gdzie śnieg zdoła przetrwać jutrzejsze ocieplenie, zostanie już na całe święta.

Mróz w święta Bożego Narodzenia

Wszystko dlatego, że zarówno w Boże Narodzenie, jak i w drugi dzień świąt temperatury w Polsce będą ujemne. Lokalnie, nocami, w strefach rozpogodzeń spadki temperatury sięgać mogą -15 stopni Celsjusza! ujemne temperatury panowały będą w całym kraju zarówno w dzień jak i w nocy. Sytuacja jest już klarowna i możemy przyjąć to za pewnik. Po kilkugodzinnym ociepleniu w Wigilię, kolejne dni będą już w Polsce mroźne.

Jak widać w powyższej prognozie pogoda podczas najbliższej doby będzie bardzo dynamiczna. Czeka nas śnieżyca i silny wiatr. W niektórych regionach kraju piątek przyniesie opady marznące i ciężkie warunki na drogach. W wigilijny wieczór do kraju powróci mróz, pogoda zacznie się poprawiać i czekają nas pogodne, chłodne świątecznie dni. Korzystając z okazji chciałbym wszystkim czytelnikom życzyć spokojnych, zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.