16 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wiosenne burze nad Polską. Pada też grad i krupa. Gdzie jest burza 7.05.2021?

Pogoda. Konwekcja w chłodnej masie

Pogoda. W piątek Polska znajduje się pod wpływem niżu “GREGOR”, którego centrum przemieszcza się znad Dolnego Śląska nad Białoruś. Z układem niżowym związany jest układ frontów atmosferycznych. Z północnego zachodu zacznie napływać chłodne powietrze polarne morskie. Tylko południowo-wschodnia Polska znalazła się w cieplejszej i bardziej wilgotnej masie powietrza.

Pogoda. Burze w wielu regionach

Burze występowały dziś na południu, południowym-zachodzie, zachodzie i na północy, jak i też na wschodzie. Występowały opady deszczu do 5-10 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h oraz opadami niewielkiego gradu i krupy.

Burze w Polsce

Najbardziej aktywne burze występowały w południowej części województwa podkarpackiego. Gdzie zaobserwowano na radarach i zdjęciach satelitarny mało aktywny układ liniowy. Niedawno pojedyncze, słabe burze o niewielkiej aktywności elektrycznej obserwowane były na Górnym Śląsku, w rejonie Olkusza, a także Piotrkowa Trybunalskiego. Zagrzmiało również na Ziemi Świętokrzyskiej. Natężenie opadów w czasie burz nie przekraczało 5 mm/h, a porywy wiatru osiągały do 70 km/h. W najbliższych czasie konwekcja będzie dość szybko słabnąć po zachodzie słońca. W nocy nie przewiduje się powstawania kolejnych burz.

Pogoda. Zdjęcia satelitarne za ostatnie 2 godziny.

Dane radarowe z polskiej sieci radarowej POLRAD obrazują, gdzie występują przelotne opady konwekcyjne w piątek po godzinie 19.

Opady w kraju

W sobotę szansa na słabe burze w północno-wschodniej części kraju

Jeszcze tylko w sobotę słabe burze są prawdopodobne w północno-wschodniej części kraju. Ich intensywność będzie jednak mniejsza niż w piątek.

Jutro nasza część Europy znajdzie się w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. W dalszym ciągu z zachodu będzie napływać chłodne powietrze polarne morskie. Jednak w sobotę małe prawdopodobieństwo burz wystąpi w północno-wschodniej części kraju, gdzie w środkowej i górnej troposferze, zwłaszcza na poziomie 500 hPa (5500 m.n.p.g) zaznaczy się lekkie ugięcie zatokowe, związane z odsuwającym się na wschód ośrodkiem niżowym znad Rosji. W środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wpływ górnej zatoki w polu geopotencjału.

Zatoka niżowa.

Modele numeryczne prognozują, że możliwy jest rozwój pojedynczych komórek burzowych. Dlatego, mając na uwadze dynamiczny przepływ w atmosferze oraz szybkie przemieszczanie się komórek burzowych nie będzie istnieć ryzyko akumulacji opadów. Jednak punktowo natężenie opadów może wynieść do 10 mm/h, natomiast towarzyszące burzom porywy wiatrów nie powinny przekraczać 65 km/h.

Prognoza burz na sobotę (IMGW-PIB)

Pogoda. Burze 8 maja 2021