Pogoda na pierwszy miesiąc jesieni dla Polski. Wiemy, jaki może trend w oparciu o model CFSv2, CanSIPS i ECMWF.
Najnowszy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc jesieni meteorologicznej
Już niedługo, tj. 1 września 2024 r. rozpocznie się meteorologiczna jesień. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne, aby określić trend na kolejne tygodnie 9 miesiąca roku. Dokonamy przeglądu prognoz modeli z różnych części świata, aby precyzyjnie określić możliwy trend w pogodzie. Będziemy analizować prognozy pola ciśnienia, geopotencjału, anomalii temperatury i opadów itd.
We wrześniu 2024 r. średnia miesięczna anomalia temperatury na przeważającym obszarze Polski powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej o średnio 1-2.5 stopnia powyżej normy. Natomiast ilość opadów ma być w normie i miejscami poniżej normy.
Prognozowana anomalia miesięczna temperatury na wrzesień 2024 r. na podstawie modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Model klimatyczny CFS i CanSIPS sygnalizują, że średnia miesięczna anomalia temperatury wyniesie w okolicach 1-2,5°C powyżej normy klimatycznej. Podobne prognozy zakłada europejski model ECMWF, który sygnalizuje nam, że wrzesień 2024 r. zapisze się jako miesiąc ciepły w naszej części Europy. Najczęściej termometry pokażą od 18°C do 26°C, okresami możliwe jest 29-31°C. Niewykluczone, że w pierwszej połowie września zdarzą się w Polsce pojedyncze dni z upałem, lecz nie prognozujemy u nas fali upałów. Inaczej sytuacja może wyglądać na południowym-zachodzie i południu Europy.
Prognozowana anomalia ciśnienia na wrzesień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Polecamy: Afrykański żar coraz bliżej kraju
Pogoda może zaskoczyć pod kątem opadów we wrześniu 2024 r.
Najnowsze prognozy sygnalizują nam, że we wrześniu obserwowana będzie przewaga cyklonów, czyli przez większą część miesiąca warunki pogodowe będą zmienne. Czasem nasuną się do nas zatoki niżowe i układy frontalne. Na ogół przyniosą dynamiczny przebieg zjawisk pogodowych, a nawet i silny wiatr. Na ogół z klimatologicznego punktu widzenia, rozpoczynający się pierwszy miesiąc jesieni przyniesie mniej zjawisk burzowych oraz o mniejszej intensywności niż minione miesiące wchodzące w skład meteorologicznego lata. Będą się co prawda zdarzać, ale będzie ich mniej niż w miesiącach wakacyjnych.
Prognozowana wstępnie orientacyjnie anomalia opadów na wrzesień 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych
Dynamiczna i groźna aura
Reasumując, wrzesień 2024 r. może zaskoczyć przebiegiem warunków pogodowych w Polsce, gdzie to przeważnie dominować mają układy niskiego ciśnienia, przynosząc zmienną aurę w naszych szerokościach geograficznych. Najczęściej temperatura wyniesie w okolicach 18-26°C, niewykluczone są również dni upalne, lecz fali upałów w Polsce raczej już nie będzie. Najcieplejszy okres tegorocznego lata dobiegnie końca i częściej mogą dotrzeć do nas okresami chłodniejsze masy polarnomorskie. Częściej w drugiej połowie września mogą pojawiać się mgły radiacyjne, które wynikać będą z silnej radiacji ciepła w czasie coraz dłuższych nocy, lecz ich rozciągłość pionowa nie okaże się duża. Ponadto temperatury nocami i o poranku będą częściej jednocyfrowe, dodatkowo niewykluczone są przy okresowym spływie chłodniejszych mas powietrza nocne przymrozki. Szczególnie poza obszarami miejskimi.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie
Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com