21 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wystąpi ogromny kontrast termiczny. Będzie 28°C i gwałtowne burze z gradem w Polsce

Pogoda. W sobotę Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, która związana będzie z niżem znad Morza Północnego i Skandynawii. Nasza część Europy będzie w strefie frontów atmosferycznych. Szczególnie gwałtowne burze wystąpią na linii zbieżności przed frontem oraz na froncie chłodnym. W południowej części kraju zaznaczy się napływ wyjątkowo ciepłej masy powietrza jak na wrzesień. Termometry pokażą blisko 30°C.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.09.2020, 12 UTC

Prognozowana temperatura powietrza w drugiej części dnia przez wybrane modele numeryczne. Na dużą uwagę zasługuje 12-13 stopniowy kontrast termiczny między północnym-zachodem, północą a południem i południowym-wschodem, gdzie zalegać ma jeszcze ciepła masa z południa.

Symulowane echa radarowe według modelu SWISS-HD na sobotę

W sobotę strefie od Podlasia przez Mazowsze po Śląsk i Opolszczyznę rozwiną się burze z porywami wiatru przeważnie do 70-80 km/h, jednak lokalnie w obszarze “3” do 90 km/h. Opady deszczu w burzach wyniosą na ogół do 20 mm, lokalnie do 30-35 mm. Możliwy również grad. Najbardziej aktywne będą po południu i wieczorem – informuje IMGW-PIB.

Powyższe warunki pozwolą na szybką organizację burz, które będą tworzyły wielokomórkowe struktury liniowe z chwilowymi, silnymi porywami wiatru. W przeważającej większości burzom będą towarzyszyły porywy do 70-80 km/h, jednak bardzo lokalnie w strefach gdzie rozwiną się struktury liniowe, być może nawet o sygnaturze bow echo, porywy mogą osiągać 90 km/h. Z uwagi na silny przepływ w środkowej i górnej troposferze, burze będą przemieszczały się dość szybko. Opady które będą im towarzyszyły na ogół nie powinny przekraczać 20 mm, jednak przy kumulacji opadów w jednym miejscu z kilku komórek, mogą osiągnąć lokalnie 30-35 mm. Burzom może również towarzyszyć wiatr. Największa aktywność wystąpi w drugiej połowie dnia i wieczorem – dodaje synoptyk Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Prognoza burz na sobotę oraz noc z soboty na niedzielę według IMGW-PIB.

W niedzielę czeka nas wyraźne ochłodzenie w całym kraju. Szczególnie intensywne opady są prognozowane na południu, południowym-wschodzie. Niewykluczone również burze. Na obszarze całej Polski temperatura obniży się poniżej 20 stopni. Nad polskim morzem będzie również deszczowo, a niewykluczone, że w linii brzegowej pojawią się trąby wodne, czemu sprzyjać może napływ chłodniejszej masy znad Atlantyku nad cieplejsze wody Morza Bałtyckiego, co w konsekwencji będzie prowadzić do powstawania chmur Cumulonimbus. Możliwe nieliczne wyładowania atmosferyczne.

Prognoza burz na niedzielę (IMGW-PIB)

Prawdopodobny obszar opadów w niedzielę na obszarze Polski według szwajcarskiego modelu SWISS-HD

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I LOKALNYCH BURZ TUTAJ