Pogoda. Wystąpią niebezpieczne burze w górach. Uwaga turyści!

W niedzielę ponownie na obszarach podgórskich i górskich Polski południowej prognozowane są burze. Sprawdź, gdzie i o której spodziewane są zjawiska burzowe.

Dziś przeważający obszar naszego kraju znajdzie się pod wpływem wyżu „EMIL”. Masa powietrza w naszej części Europy ma być sucha, jedynie na krańcach południowych nieco bardziej zasobna w wilgoć. Czynnikiem wspomagającym rozwój konwekcji może okazać się obecność górnego niżu w środkowej troposferze na krańcach południowych Polski. Dlatego pomiędzy dolną a środkową troposferą prognozowane jest stromy gradient temperatury, co prowadzić będzie do wystąpienia niestabilności i rozwoju burz. Kluczowa okaże się także operacja słoneczna powodująca wzrost temperatury powietrza.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.08.2020, 12 UTC

Widoczny niż górny w środkowych warstwach troposfery na pograniczu Czech i Polski.

Przepływ mas powietrza na głównych wysokościach izobarycznych będzie słaby do umiarkowanego. Małe mają być również pionowe uskoki wiatru, co skutkować ma rozwojem pojedynczych burz.

Duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza skutkować będzie znaczną akumulacją opadów deszczu. punktowo natężenie opadów deszczu sięgać może 10-15 mm/10 min. W czasie burz możliwy grad do 1 cm i wiatr do 75 km/h z powodu obecności suchych warstw powietrza w środkowej troposferze.

Pierwsze burze możliwe są już przedpołudniem, nieco więcej burz będzie w godzinach południowych i popołudniowych. Najdogodniejsze warunki do rozwoju burz wystąpią w rejonie wyżej położonych partii Karpat – w Tatrach, na Podhalu oraz w Beskidach Zachodnich (zwłaszcza Beskid Śląski i Żywiecki).

https://www.facebook.com/burzaalertimgw/photos/a.111183850587293/156362722736072/?type=3&theater

Burze występować będą głównie w górach i na obszarach podgórskich Polski południowej. Wyładowania atmosferyczne są szczególnie niebezpieczne w górach.

Położenie opadów i burz tutaj