Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zacznie się stabilizować. Burze zanikną, nie będzie już tropikalnej nocy w Polsce

wyz

Pogoda w nocy z soboty na niedzielę zaczną się stabilizować. Oczekiwany jest zanik burz, nie będzie już nocy tropikalnej.

Pogoda. Rozbudowa wędrownego wyżu od zachodu z przejściową poprawą pogody

W piątek i czwartek przechodziły przez nasz kraj liczne burze, opady i silne wiatry, dlatego że zalegało chwiejne, gorące i wilgotne powietrze. Najsilniejsze zjawiska pochodzenia konwekcyjnego zaobserwowano na zachodzie i północy kraju. W sobotę cały kraj znalazł się w znacznie chłodniejszej masie polarno morskiego. Ponowny powrót wyższych temperatur przypadnie na koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia.

Dzisiaj tylko na wschodzie i północnym-wschodzie były warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji, dlatego iż zaznaczał się na tym obszarze front chłodny poprzedzony linią zbieżności wiatru. Rozwijały się burze, które okazały się jednak znacznie słabsze niż piątkowe w północnej i zachodniej części Polski.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na poziomie morza na 3.07.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

pogoda w polsce stabilizacja

Powietrze zwrotnikowe zostało wyparte poza Polskę. Znajdujemy się w znacznie chłodniejszej masie polarno morskiej

Proces wypierania gorącego, wilgotnego i chwiejnego powietrza trwał dziś tylko na krańcach wschodnich. Burze rozwijały się zarówno na linii zbieżności wiatru oraz w strefie chłodnego frontu atmosferycznego. Przeważający obszar Polski znalazł się w chłodniejszej masie pochodzenia polarno morskiego. W wielu regionach zrobiło się dziś można rzec jesiennie z opadami niewielkiej mżawki na tyłach frontu.

Pogoda. Wysokie temperatury wrócą na moment. Noc z soboty na niedzielę nie będzie już w Polsce tropikalna. Aura ma być na ogół stabilna

Krótkie dni gorące, a nawet upalne w wielu regionach na początku przyszłego tygodnia. Będzie to jednak mniej uciążliwy epizod z wysokimi temperaturami względem ostatnich dni.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie na ogół zachmurzenie małe, jedynie na krańcach wschodnich duże i tam początkowo przelotne opady deszczu i burze. Możliwa wysokość opadów w czasie początkowych burz wyniosła do 15 mm. W wielu regionach silne zamglenia, punktowo krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od 10°C do 15°C, wyższe wartości na termometrach na krańcach  południowo-wschodnich do 16°C,17°C. Wiatr na ogół słaby, na zachodzie z kierunków wschodnich, w centrum i na wschodzie kraju z kierunków północnych. Pogoda okaże się mniej dynamiczna niż ubiegłej nocy.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz