Pogoda sprawiła niespodziankę. Blisko 20°C i silny wiatr. Znów przymrozki możliwe

Pogoda sprawiła we wtorek niespodziankę. Blisko 20°C pokazały termometry na północy kraju. Silny wiatr był spowodowany sporym gradientem barycznym w naszej części Starego Kontynentu.

Stabilna pogoda pod koniec 1 dekady maja i na początku drugiej

Na początku tygodnia w poniedziałek dominuje wyż znad Państw Bałtyckich z pogodną i słoneczną aurą. We wtorek znalazł się on na pograniczu Białorusi i Rosji. Natomiast w południowo wschodniej części kraju zachmurzenie będzie jeszcze przejściowo zmienne umiarkowane i duże z niewielkimi przelotnymi opadami deszczu.

Ubiegłej doby cała Polska znalazła się w zasięgu układu wyżowego znad Białorusi i Rosji. W ciągu doby utrzymywał cały czas pogodną, a w ciągu dnia słoneczną aurę. Nad krajem ubiegłej doby zalegało jeszcze zimne i przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego. Jednak we wtorek zaznaczać zaczęła napływać cieplejsza i stabilna oraz charakteryzująca się małą wilgotnością względną masa powietrza pochodzenia polarno kontynentalnego z południowego wschodu.

Analiza sytuacji barycznej na 9 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

stabilna pogoda w Polsce
Masa polarno kontynentalna już nad Polską. Stabilna i sucha. Duże dobowe amplitudy w tej masie

Wyżowa aura w Polsce, lecz w ciągu dnia nasilił się wyraźnie wiatr

We wtorek występowało przeważnie zachmurzenie małe lub umiarkowane. Panowała stabilna i wyżowa pogoda. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy od 12°C na Podhalu, około 17°C w centrum, natomiast blisko 20°C pokazały termometry na północy. Niższe wartości były tylko w dolinach karpackich. Z uwagi na duży gradient baryczny pomiędzy niżami ulokowany na zachód, północny zachód od Polski i wyżem na wschód od nas. Wiatr był umiarkowany, okresami dość silny, na krańcach zachodnich w porywach do 55 km/h, południowo-wschodni. Natomiast wysoko w górach porywy do 72 km/h.

Zobacz też: Gwałtowne burze pojawią się w Polsce. Wiemy, kiedy załamanie pogody

Temperatura maksymalna zanotowana we wtorek, 9 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na obszarze Polski

wyżowa i stabilna pogoda
Stabilna pogoda w kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie kontynuacje wyżowej pogody. Prognozowane jest przeważnie brak chmur lub zachmurzenie małe. Na termometrach od około -1°C na północnym wschodzie do 3°C w centrum oraz 7°C, 8°C nad morzem, lokalnie w dolinach karpackich -2°C. Ponadto we wschodniej połowie kraju przygruntowe przymrozki do -2°C, w rejonach podgórskich do -3°C. Co należy podkreślić to fakt, że obszar przymrozków będzie mniejszy niż ubiegłej nocy. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i południowy. Głównie wysoko Sudetach porywy do 75 km/h.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl