Pogoda wyżowa w Polsce i napływ ze wschodu. Burze zanikną. Wystąpią gęste mgły i zamglenia w kraju

Pogoda wyżowa w kraju. Dociera nad przeważający obszar Polski masa powietrza ze wschodu, południowego wschodu. W nocy z soboty na niedzielę nie będzie już burz termicznych, możliwe są jednak gęste mgły i zamglenia.

Wyżowa pogoda w kraju i lokalne burze wewnątrzmasowe

Pogoda w kraju kształtowana jest przez rozległy układ wysokiego ciśnienia z centrum znajdującym się nad obszarem północno – wschodniej Rosji. Początkowo obszar kraju przykryty był zachmurzeniem niskim warstwowym, które wraz z upływem dnia będzie zanikać. Na południu, południowym wschodzie i wschodzie pojawiły się lokalne burze termiczne w drugiej części dnia.

Analiza sytuacji barycznej na 20 maja 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

pogoda dynamiczna w kraju
Pogoda wyżowa w kraju. Niż na południu Europy. Płynie do nas wilgotne i chwiejne powietrze

Blisko dnia gorącego w Polsce

W sobotę obserwowano zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie w centrum, na północnym zachodzie i na południu kraju wystąpiły przelotne opady deszczu. Natomiast na południu początkowo występował opad mżawki z chmur niskich. Jednak w centrum, na południu i południowym wschodzie i częściowo wschodzie zaobserwowano burze z opadami do 10 mm, lokalnie do 20 mm. Na termometrach od 19°C na północnym zachodzie i w dolinach karpackich, około 24°C w centrum, do 23°C na południu, chłodniej w pasie nadmorskim, około 12°C, gdzie zaznaczyła się chłodna bryza morska znad Morza Bałtyckiego. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

Temperatura maksymalna, 20.05.2023, 08:00-20-00 czasu urzędowego w Polsce

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem przeważnie małym i umiarkowanym, początkowo na zachodzie i południu duże. Aczkolwiek początkowo na południu kraju, głównie w górach i rejonach podgórskich, występowały szybko zanikające burze. Ponadto w drugiej połowie nocy w dolinach górskich mogą utworzyć się mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Temperatura minimalna wyniesie od 7°C na Suwalszczyźnie, około 10°C w centrum i nad morzem, do 13°C na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w czasie burz porywisty.

Obserwuj na bieżąco nasze autorskie prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl