Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskoczy. Zdarzyć mogą się późne majowe przymrozki oraz lokalnie słaby deszcz w Polsce

podzial w pogodzie

Pogoda zaskoczy w nocy z poniedziałku na wtorek. Zdarzyć mogą się późne przygruntowe przymrozki, jak i też lokalnie słaby deszcz w Polsce. Wtorek z większą dynamiką w atmosferze niż poniedziałek.

Pogoda ulegać ma zmianie w nocy z poniedziałku na wtorek. Może zdarzyć się przygruntowy przymrozek

Dziś znaleźliśmy się przejściowo w zasięgu słabego wyżu. W ciągu dnia głównie we wschodniej połowie kraju doszło do rozwoju płytkiej konwekcji z niewielkimi opadami deszczu. Nie było jeszcze warunków do rozwoju burz.

Pogoda. Prognoza ciśnienia na 24.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych

Przejściowo znaleźliśmy się w zasięgu słabego wyżu

Ubiegłej nocy pionowe sondowania atmosfery w Polsce i krajach sąsiednich ujawniło, że nie ma w tym wyżu silnej inwersji osiadania. Za dnia na skutek nagrzania podłoża dochodziło do rozwoju konwekcji z niewielkimi, przelotnymi opadami deszczu o lokalnym charakterze. Zawartość wilgoci w glebie nie jest wysoka, dodatkowo silniejszą rozbudowę pionową chmur Cumulonimbus blokowały dzisiaj wyraźne niedosyty wilgoci w środkowej troposferze i ruchy zstępujące w zasięgu wyżu. Dlatego też burz dziś nie obserwowano.

Pogoda. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów n.p.g na 24.05.2022 względem okresu bazowego 1981-2010 według GEFS

ujemna anomalia na wschodzie

Zdecydowanie większa dynamika w pogodzie, pojawiła się na zachodzie Europy. W Polsce burze mają szanse pojawić się dopiero jutro w zachodniej połowie kraju, o których szerzej pisaliśmy w porannym wpisie na łamach portalu.

W poniedziałek znaleźliśmy się w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia. Jednak tylko przejściowo, gdyż ciśnienie od zachodu zaczęło spadać z uwagi na nasuwanie się zatoki niżowej. Temperatura była umiarkowana w wielu regionach. Szybko wzrastająca po wschodzie słońca. Tempo wzrostu temperatury było blokowane w drugiej części dnia przez rozwój zachmurzenia konwekcyjnego, które wystąpiło lokalnie. Najwięcej chmur kłębiastych z przelotnymi opadami deszczu pojawiło się na wschodzie.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na południowym zachodzie i zachodzie wzrastające do dużego, aż do wystąpienia słabych opadów deszczu. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 4°C na północnym wschodzie i w dolinach karpackich do 8°C w centrum i 14°C na zachodzie. Na Podlasiu, Suwalszczyźnie i Mazurach lokalnie spadki temperatury przy gruncie do -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie porywisty, południowo-wschodni.

Pogoda. Wyliczana temperatura minimalna na wysokości 2 metrów n.p.g na 24.05.2022, 04Z według ICON – RUC

pogoda. majowe przymrozki

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz