Pogoda potężnie nas zaskoczy. Wyż z ciśnieniem 1040 hPa niesie zmiany w prognozach na styczeń

Druga połowa grudnia przyniosła nam mnóstwo dynamicznej, czasem groźnej aury. Obecnie pogoda stała się dużo spokojniejsza. Jednak nie można powiedzieć, że zrobi się tak całkiem nudno. Owszem, dostaniemy się pod wpływ wyżu, jednak scenariusz ten całkowicie odwróci to co działo się w pogodzie w regionie do tej pory.

Pogoda całkowicie się zmieni. Na północy umacnia się wyż

Obecnie ośrodek wysokiego ciśnienia znajduje się na północnym wschodzie Europy. Ciśnienie w jego centrum to około 1020 hPa.

Pogoda związana z niżem dziś w Polsce
Pogoda niżowa kończy się. Nadchodzą zmiany

Takie ułożenie niżu powoduje, że w czwartek do Polski jeszcze wdarła się strefa frontów atmosferycznych. Dzisiejszy dzień upływa pod znakiem przelotnych, ale lokalnie bardzo intensywnych opadów. Większości regionów kraju będą to silne ulewy. Na północy i północnym wschodzie pojawiały się silne śnieżyce. Jednak nie prognoza pogody na dziś jest naszym głównym tematem, a to, że aura zacznie się zmieniać. Spójrzmy jak wyglądała będzie sytuacja synoptyczna nad Europą za kilkadziesiąt godzin.

Zmiany pogody przed nami
Pogoda zacznie się zmieniać. Wyż przesunie się na północny zachód

Widzimy, że wyż wędruje na zachód, jednocześnie mocno się umacniając. Na koniec weekendu wyż znajdzie się już nad Skandynawią. W przyszłym tygodniu centrum wyżu z ciśnieniem ponad 1040 hPa znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi.

W jaki sposób pogoda w regionie zmieni się w najbliższym czasie?

Wędrówka i umacnianie się wyżu będą miały kluczowy wpływ na kilka aspektów pogody w najbliższych kilkunastu dniach. Zima uderzy w Polskę, a w regionie pojawi się mróz. O tym pisałem wczoraj, a dziś rozwinę temat od strony przyczyn takiego stanu rzeczy. Powtarzam tu często, że masy powietrza wędrują wokół wyżu na półkuli północnej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wyobraźmy sobie ten ruch mas powietrza wokół wyżu, który wędruje z północnego wschodu na północny zachód Europy.

Pogoda się zmieni. Nadciąga ochłodzenie

Widzimy, że w nasz region z każdym dniem spływać zacznie coraz chłodniejsze powietrze z północy. Pierwsze uderzenie chłodu przed nami już od weekendu. Kolejne, na ten moment jeszcze silniejsze ochłodzenie czeka nas w okolicach połowy miesiąca. Prócz znacznie niższych temperatur w pogodzie w najbliższym czasie zajdzie jeszcze jedna, dość znacząca zmiana. Ponieważ wyż przesunie się na zachód, w znacznym stopni zablokuje on swobodną wędrówkę niżów atlantyckich w nasz region. Dlatego też w kraju, po weekendzie czeka nas zdecydowanie więcej rozpogodzeń.

Przed nami więcej rozpogodzeń. Bezchmurne niebo w kraju
Więcej rozpogodzeń w kraju. Bezchmurne niebo w poniedziałek 8 stycznia

Podczas gdy przyszły tydzień przyniesie nam rozpogodzenia, a nawet dłuższe okresy z całkowicie bezchmurnym niebem, końcówka bieżącego tygodnia i weekend przyniosą jeszcze sporo opadów w Polsce i regionie.

Od opadów po mnóstwo słońca w kolejnych dniach stycznia

Powyżej wspominałem, że dziś nad Polską pojawia się mnóstwo opadów. To dlatego, że nad Polską przemieszcza się strefa frontów atmosferycznych. Ponieważ wyż w weekend przesunie się już nad Skandynawię, to niże i fronty z zachodu zostaną zablokowane. Jednak nie oznacza to, że już w weekend w Polsce odpoczniemy od opadów. Na południu Europy szalał będzie wyż. Pogoda we Włoszech, czy w Grecji może być groźna, jednak nas bardziej interesuje wpływ tego niżu na pogodę w naszym kraju.

Pogoda w weekend przyniesie opady na południu Polski
Pogoda w weekend przyniesie opady na południu Polski

Widzimy, że sobota upłynie na południu Polski pod znakiem opadów śniegu. Podczas gdy na południu będzie jeszcze niżowo, północ kraju w weekend dostanie się już pod wpływ wyżu. Dlatego nie wykluczamy, że na północy przejaśnienia i rozpogodzenia pojawią się już w weekend. Będzie miało to oczywiście odzwierciedlenie w nocnych, coraz silniejszych spadkach temperatury. Nocne rozpogodzenia prowadziły będą do radiacji ciepła, przez co mróz podczas nocy już w weekend zacznie być, zwłaszcza na północy dwucyfrowy. Przyszły tydzień raczej bez znaczących opadów w kraju i regionie. Śnieżyce widać w prognozach dopiero na okolice połowy miesiąca, jednak to odległy termin w prognozach.

Podsumowując, pogoda w regionie zacznie się zmieniać. Na północy kontynentu rozwija się coraz silniejsze wyż. W związku z tym w nasz region spływać zaczną coraz chłodniejsze masy powietrza. Przyniesie to mróz, ale w przyszłym tygodniu również odpoczynek od opadów. Mróz lokalnie będzie silny, co po wielu dniach z dodatnią temperaturą z pewnością wielu z nas mocno zaskoczy.