Pogoda. Zgniły wyż nad Polską. Silne inwersje temperatury (mapy i radiosondaże)

W sobotę Polska znajduje się pod wpływem zgniłego wyżu o imieniu „RAMESH”, którego centrum migruje na południowy-wschód. Wraz ze zmianą położenia centrum wyżowego ulega zmianie kierunek adwekcji mas powietrza na południowy i południowo-zachodni, dlatego do południowej części naszego kraju zaczyna docierać coraz cieplejsza i suchsza masa powietrza. W kolejnych godzinach obszar rozpogodzeń będzie rozprzestrzeniał się w kierunku północnym i północno-wschodnim.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.11.2020, 12 UTC

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.11.2020, 12 UTC

Jesienią zjawisko zgniłego wyżu jest częste. Napływające masy są wilgotne, a słaby wiatr i brak silniejszej operacji słonecznej prowadzi do rozwoju mgieł oraz niskich chmur podinwersyjnych, które mogą utrzymywać się przez wiele dni. Mgły ubiegłej nocy nie rozwinęły się w wielu regionach, zatem prognozy numeryczne do końca się nie sprawdziły.

Silna blokada wyżowa związana z wyżem „RAMENSH” rozciąga się od Wysp Brytyjskich aż po Morze Czarne. Centrum wyżu znad południowej części kraju migruje na południowy-wschód.

Sytuacja synoptyczna na dzień 7.11.2020, 12 UTC. Prognoza ciśnienia względem 1981-2010.

Przeważający obszar Polski jest pokryty zachmurzeniem warstwowym typu Stratus. Inwersje temperatury w obrębie wyżu są silne, co doskonale można sprawdzić na sondażach aerologicznych z Legionowa, Łeby i Wrocławia. Rozpogodzenia obserwowane są tylko w na krańcach południowych i południowo-zachodnich, gdzie już zaznacza się napływ suchszego powietrza z południa.

Widoczne na zdjęciach satelitarnych podinwersyjne zachmurzenie chmurami Stratus za ostatnie 2 godziny.

Sondaż z Legionowa doskonale obrazuje obecność inwersji temperatury. Charakteryzuje się ona wzrostem temperatury wraz z wysokością.

Sondaż nocny z Legionowa obrazujący inwersję temperatury i gwałtowny spadek wilgotności powyżej 3 km n.p.g

Silna inwersja obserwowana jest około 900-1000 m nad ziemią. Temperatura wzrasta wraz z wysokością do około 1500 m. Następnie temperatura zaczyna spadać wraz ze wzrostem wysokości. Płytką inwersję temperatury obserwujemy też 3 km nad ziemią, a dokładnie około 3200-3300 metrów (widoczny charakterystyczny „ząb” inwersji). Na dużą uwagę zasługuje również gwałtowny spadek wilgotności powyżej 3 km, dlatego powyżej tej wysokości nie występują chmury innego rodzaju, bądź jest to zachmurzenie wysokie typu Cirrus zbudowane z kryształków lodu w wyższych partiach troposfery.

Podobnie jak w Legionowie, dane z Wrocławia wskazują, że inwersja rozciąga się od wysokości od 800 m do 1500 m. Powyżej ostatniej wartości jest już pogodnie. Podobnie jak w Legionowie, na wysokości powyżej 3 km obserwujemy gwałtowny spadek wilgotności, dlatego chmury innego rodzaju nie występują.

Sondaż nocny z Wrocławia obrazujący inwersję temperatury i gwałtowny spadek wilgotności powyżej 3 km n.p.g

Spójrzmy jeszcze na sondaż z Łeby. Widać, że inwersja zaznacza się już na wysokości około 500 metrów n.p.g i rozciąga się aż do 1 km n.p.g. Następnie kolejną inwersję obserwujemy od wysokości 1,5 km n.p.g aż do 2 km n.p.g, następna inwersja widoczna jest mniej więcej od wysokości 2,7 km do około 3 km. Około 3000 metrów nad ziemią obserwuje się silny spadek wilgotności ponad warstwą inwersji.

Sondaż nocny z Łeby obrazujący inwersję temperatury i gwałtowny spadek wilgotności powyżej 3 km n.p.g

Wyniki z sondowań atmosfery można obejrzeć też poniżej.

Przebieg sondowania atmosfery od ziemi do 16 330 metrów w  Łebie
Przebieg sondowania atmosfery w Legionowie
Przebieg sondowania we Wrocławiu.

W kolejnych godzinach prognozowane są wyraźne rozpogodzenia postępujące w kierunku północnym i północno-wschodnim wraz z napływem coraz suchszego powietrza z południa.

Prognoza zachmurzenia, mgieł i opadów na sobotę. Rozpogodzenia zaczną postępować od południa
Prognoza zachmurzenia, mgieł i opadów na sobotę. Rozpogodzenia zaczną postępować od południa
Prognoza zachmurzenia, mgieł i opadów na sobotę. Rozpogodzenia zaczną postępować od południa

Najcieplej będzie dziś w obszarze rozpogodzeń na południu i południowym-zachodzie Polski.

Prognoza temperatury na sobotę. Najcieplej będzie na południu.
Prognoza temperatury na sobotę. Najcieplej będzie na południu i południowym-zachodzie.

Proces postępowania rozpogodzeń można śledzić poniżej.