Pogoda: Będzie nawet -15°C w Polsce. Spadnie śnieg, wystąpi smog. Ciśnienie sięgnie ponad 1045 hPa

W środkowych warstwach troposfery utworzył się wyż w mroźnym powietrzu arktycznym i przesuwa się stopniowo na południe znad Skandynawii. W piątek jego centrum znajdzie się nad Gotlandią z ciśnieniem osiągającym rzadko spotykane wartości na poziomie morza w naszej części Europy, czyli około 1045 – 1047 hPa. Tak umiejscowiony antycyklon przyczyni się adwekcji chłodu po wschodniej stronie. Masa arktyczna spłynie znad Finlandii i północnej Rosji, jaka krótką drogą przez państwo bałtyckie dojdzie już w czwartek po południu i wieczorem do rejonów Mazur i Suwalszczyzny, następnie dalej rozprzestrzeniać ma się w kierunku południowo-zachodnim, docierając w piątek do centralnej części Polski, a na wschodzie aż do pasma Karpat.

Dzisiaj w naszej części Europy dojdzie do utworzenia tzw. układu siodłowego, jest to nic innego jak – dwa wyże i dwa niże ułożone po przeciwnych stronach. Dodatkowo powstanie obszar, w którym dochodzić ma do zbliżenia się mas powietrza o zdecydowanie różnych właściwościach fizycznych, utworzy się front. Dzisiaj niemal w całym kraju wystąpią opady atmosferyczne, natomiast od północnego-wschodu wkraczać ma strefa śniegu z deszczem, potem mokrego śniegu. Warunki drogowe mogą ulec diametralnemu pogorszenie wraz z dalszą adwekcją chłodu opady zaczną przechodzić w śnieg. Temperatura spadnie do wartości ujemnych, zatem zrobi się bardzo ślisko.

Już w piątek będziemy za frontem atmosferycznym, odsunie się on dalej na południe. Na północy Polski wpływ na warunki pogodowe ma mieć wyż skandynawski zbudowany w mroźnym powietrzu arktycznym, zachmurzenie ulegnie zredukowaniu, jednak wyraźnie się ochłodzi. Północny wiatr skutecznie obniżać ma temperaturę, zatem odczuwalna będzie dużo niższa od temperatury powietrza. Dużo wskazuje na to, że powróci problem smogu w kolejnych dniach, może on być bardzo dokuczliwy. Już w piątek i sobotę w znacznej części Polski będzie na minusie. Jedynie na zachodzie ochłodzenie nie będzie tak odczuwalne i tam temperatura ma przyjmować wartości dodatnie. Zbliżona pogoda panować ma weekend, nocami zwłaszcza w centrum i na wschodzie należy spodziewać się silnych spadków temperatury, nawet do dwucyfrowych wartości.

Prognoza opadów na dzień 21 lutego 2019 r. godzina 10 czasu lokalnego.

Prognoza opadów na dzień 21 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Opady śniegu występować mają głównie na Warmii i Mazurach oraz wschodnim Mazowszu i Podlasiu. Na pozostałym obszarze będzie to deszcz.

Prognoza na dzień 21 lutego 2019 r. godzina 16 czasu lokalnego. Niemal w całym kraju z opadami, na północnym-wschodzie również śniegu.

Prognoza na dzień 21 lutego 2019 r. 19 czasu lokalnego. Opady śniegu przewidywane są w pasie od woj. pomorskiego przez Warmię i Mazowsze oraz Podlasie i krańce Lubelszczyzny.

W kolejnych godzinach opady śniegu przemieszczać mają się coraz bardziej na południe. Prognoza na dzień 21 lutego 2019 r. 22 czasu lokalnego

W nocy na tyłach frontu będą to głównie opady mokrego śniegu. Prognoza na dzień 22 lutego 2019 r. godzina 1 czasu lokalnego

Na północy kraju wpływ na pogodę ma mieć wyż. Na wschodzie i w centrum jeszcze niż z przemieszczającym się frontem atmosferycznym na południe. Prognoza na dzień 22 lutego 2019 r. godzina 4 czasu lokalnego.

Prognoza na dzień 22 lutego 2019 r. godzina 7 czasu lokalnego.

Nad ranem w piątek opady zaczną zanikać na południu.

Prognoza opadów na czwartek. Niemal w całym kraju ciepło, ale na północnym-wschodzie już w okolicach 0 stopni (IMGW-PIB)

Noc z mrozem zwłaszcza w centrum i na wschodzie (IMGW-PIB)

W piątek tylko na zachodzie na termometrach dodatnie wartości. Na wschodzie i w centrum lekki minus w ciągu dnia. Nocą z piątku na sobotę możliwe spadki temperatury, nawet do dwucyfrowych wartości zwłaszcza we wschodniej i centralnej części Polski. Powróci problem smogu. (IMGW-PIB)

W sobotę Polska podzielona na cieplejszy zachód i z lekkim mrozem wschód.

W niedzielę już w całej Polsce na plusie. Na wschodzie mogą jeszcze wystąpić opady śniegu.
Sytuacja synoptyczna na dzień 21.02.2019 r. godzina 13 czasu lokalnego

W poniedziałek w całej Polsce odwilż. Na zachodzie nawet blisko 10 stopni.
Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 22 lutego 2019 r. 00 UTC, model ICON
W piątek cała Polska znajdzie się pod wpływem silnego wyżu odbywać ma się transport bardzo chłodnej masy powietrza z północnego-wschodu.
W nocy z piątku na sobotę centrum silnego antycyklonu znajdzie się nad Polską. Ciśnienie na poziomie morza sięgnąć może rzadko spotykane wartości w naszych szerokościach geograficznych, czyli 1045 hPa. W całym kraj mróz, szczególnie odczuwalny na wschodzie.
Prognoza sytuacji synoptycznej na dzień 23 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego

Ochłodzenie będzie jednak chwilowe

Modele numeryczne prognozują, że ochłodzenie będzie jednak chwilowe. Już w niedzielę do Polski zaczną napływać coraz cieplejsze masy powietrza. W ostatnich dniach lutego nie widać szans na dłuższy powrót zimy. Ciepły może być również przełom miesięcy.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24 lutego 2019 r. godzina 13 czasu lokalnego. Niemal cała Polska znajdzie się już w dużo cieplejszym powietrzu.