W drugiej połowie miesiąca mamy wyraźną dominację ośrodków wysokiego ciśnienia, dlatego warunki pogodowe są na ogół stabilne i występuje niedobór opadów. Obserwowana jest duża dobowa amplituda temperatury. W ciągu dnia co prawda temperatury są wysokie, ale noce i poranki przynoszą w wielu regionach mgły, także marznące i przymrozki. Minionej nocy przy gruncie temperatura spadła do -6℃. Stało się to na stacji synoptycznej IMGW w Tarnowie (woj. małopolskie).
Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 24/25 października 2024 r. w Polsce (IMGW-PIB)
Mróz przy gruncie i na dwóch metrach
Widzimy, że mróz pojawi się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów w klatkach meteorologicznych. Najzimniej było w Sulejowie, gdzie temperatura w schronie Stevensona spadła do -2.4℃. Najcieplej w Jeleniej Górze, gdzie temperatura minimalna wyniosła 9.2℃.
Temperatura minimalna w nocy z czwartku na piątek na obszarze Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB
Wygląda na to, że do końca października nie mamy co liczyć na większe opady atmosferyczne w kraju. Przeważać ma aura charakterystyczna dla ośrodków wysokiego ciśnienia. Większych zmian w pogodzie nie widać również na początku listopada, gdy to czeka nas przewaga dni z wyżową pogodą. Dopiero z biegiem przyszłego miesiąca powinno pojawić się nieco więcej opadów atmosferycznych.
Suchy okres w pogodzie
Prognozowana akumulacja i zasięg opadów do 31 października 2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Od przeszło dwóch tygodni warunki pogodowe w naszym regionie są stabilne i niewiele dni przynosi groźne warunki pogodowe, mając na uwadze tylko mgły, które miejscami mają charakter marznący, stwarzając zagrożenie m.in dla kierowców. Obserwowana jest aura charakterystyczna dla złotej polskiej jesieni.
Suma opadu do 24 października 2024 r. według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB w Polsce
Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze Polski październik 2024 r. powinien zapisać się jako suchy. Jedynymi stacjami synoptycznymi z sumami opadów powyżej normy to Białystok, Kozienice, Świnoujście, Terespol. Najmniej opadów było w Ustce. Finalnie do końca miesiąca nie spadnie jednak więcej niż 1-5 mm, zatem październik 2024 r. uplasuje się jako suchy.
Anomalia opadów do 24 października 2024 r. w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Polecamy: Pogoda na weekend zaszokuje. A mamy końcówkę października 2024 r.
Co najciekawsze, to o tej porze roku przy dość słabej i krótkiej insolacji słonecznej wzrasta zagrożenie pożarowe w niektórych lasach. Szczególnie w pasie dzielnic centralnych i południowych, gdzie jest umiarkowane i wysokie. Do końca października 2024 r. w całym kraju wystąpi duży deficyt opadów. W nocy prognozy wskazują, że rejonie Zatoki Gdańskiej możliwa mżawka. Popadać może także miejscami w centrum i północnym wschodzie, ale mają być to opady marginalne.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 24.10.2024 r. do 31.10.2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych
Wysoka temperatura w Polsce
Prognozy numeryczne pochodzące z przodujących modeli numerycznych jednoznacznie wskazują na kontynuacje suchego okresu synoptycznego. Tylko w przyszłym tygodniu miejscami spadnie niewielki deszcz, lecz sumy opadowe okażą się marginalne. Będą w warunkach wysokiego ciśnienia atmosferycznego formować się mgły i zamglenia. W górach będzie można podziwiać piękne morza chmur i mgieł, które rozpościerać się będą po dolinach oraz rozpraszać po wschodzie słońca.
Prognozowana anomalia opadów na okres od 31.10.2024 r. do 7.11.2024 r. według modelu klimatycznego CFS dla Europy i obszarów przyległych
W ostatni weekend października 2024 r. aura zaskoczy, bo czeka nas silne ocieplenie i na termometrach będzie nawet 19-22℃. Nie zabraknie słonecznej pogody po ustąpieniu porannych mgieł i niskich chmur. Nowy i ostatni tydzień października przyniesie ochłodzenie oraz spadek temperatury do poziomu w okolice 10-16℃. Rzadsze staną się nocne i poranne przymrozki, ale nie oznacza, że nie wystąpią one lokalnie przy gruncie i miejscami na dwóch metrach.
Prognozowana temperatura powietrza na 27 października 2024 r. według modelu ICON dla Polski
Ciepły koniec października 2024 r.
Najnowsze prognozy modeli europejskich i amerykańskich pokazują suchy koniec października 2024 r. na przeważającym obszarze Polski. Suchy okres w pogodzie dobiegnie końca nie wcześniej niż pod koniec 1 dekady listopada 2024 r. Początek nowego miesiąca również zapowiada się suchy, potem trend pogodowy powinien się zmienić i zacznie częściej padać, pojawi się więcej chmur i spory dynamizm w pogodzie oraz silny wiatr.
Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 25.10.2024 r. do 3.11.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, tropicaltidbits.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC