Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda ulegnie zmianie. Napływa znacznie chłodniejsze powietrze do Polski, burze zanikną

pole podwyższonego ciśnienia

Pogoda ulegać ma dużej zmianie. Postąpić ma adwekcja znacznie chłodniejszego powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Najcieplejsze dni w tym roku. Przed nami jednak wyraźne ochłodzenie w kraju

Wczoraj w kraju mieliśmy najcieplejszy dzień w tym roku, który był spowodowany krótkim epizodem z adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu do Polski. Najwyższą temperaturę w klatce meteorologicznej w Słubicach zanotowano o godzinie 16. Było to dokładnie 28,5˚C, natomiast w tym samym czasie na Helu było zaledwie 12,9˚C. Najchłodniej było w pasie dzielnic północnych, natomiast najcieplej na zachodzie, centrum i południu oraz wschodniej.

Ubiegła noc była bardziej charakterystyczna dla lata niż dla wiosny. Temperatura na posterunkach pomiarowych pokazały od 17˚C do 21 ˚C. Chłodniej było zwłaszcza w dzielnicach północnych. Szczególnie w pasie nadmorskim z temperaturą oraz gdzieniegdzie wschodzie. Natomiast na północy kraju, w strefie frontu chłodnego, pod prądem strumieniowym od Pomorza przez Warmię, Mazury i Suwalszczyznę przesuwały się wieczorne nocne burze, z tendencją do zanikania i wychodzenia nad Litwę, co świadczyło o sporym potencjale chwiejności masy powietrza w strefie frontu chłodnego.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 13.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pogoda w polsce

Czwartkowy dzień miną z dużą dynamiką w pogodzie i postępującym ochłodzeniem. Już w piątek znajdziemy się już w jednorodnej, wyraźnie chłodniejszej masie powietrza. Natomiast nad południem kraju przesuwać się będzie zafalowanie na froncie. Głównie w obszarach górskich może zagrzmieć i przelotnie popadać. Niewielkie opady deszczu spodziewane są na północy kraju, w świeżym chłodnym powietrzu o dużym potencjale chwiejności. Wygląda więc na to, że przed nami ochłodzenie majowe, w porze tzw. „zimnych ogrodników”.

Pogoda. Zaznaczy się jeszcze na południowym-wschodzie front chłodny

Podczas nadchodzącej nocy krańce południowe kraju pozostaną jeszcze pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, na którym w dzień występowały burze i mogą mieć one kontynuację w godzinach wieczornych. Możliwe będą jeszcze opady deszczu, których suma może sięgnąć 5-10 mm. Porywy wiatru będą słabsze niż w dzień, do 60-70 km/h. Pogoda stanie się mniej dynamiczna.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Początkowo na północnym wschodzie i południu przelotne opady deszczu, na południu możliwe burze. Temperatura minimalna od 7°C do 12°C, na południowym wschodzie od 13°C do 15°C, chłodniej na krańcach północno wschodnich i miejscami na północnym-zachodzie do 6°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W górach porywy do 80 km/h.

Wyliczana temperatura minimalna na 13.05.2022, 04Z według modelu ICON

POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ