Pogoda ulegnie zmianie. Napływa znacznie chłodniejsze powietrze do Polski, burze zanikną

Pogoda ulegać ma dużej zmianie. Postąpić ma adwekcja znacznie chłodniejszego powietrza pochodzenia polarno morskiego.

Najcieplejsze dni w tym roku. Przed nami jednak wyraźne ochłodzenie w kraju

Wczoraj w kraju mieliśmy najcieplejszy dzień w tym roku, który był spowodowany krótkim epizodem z adwekcją bardzo ciepłego powietrza z południowego-zachodu do Polski. Najwyższą temperaturę w klatce meteorologicznej w Słubicach zanotowano o godzinie 16. Było to dokładnie 28,5˚C, natomiast w tym samym czasie na Helu było zaledwie 12,9˚C. Najchłodniej było w pasie dzielnic północnych, natomiast najcieplej na zachodzie, centrum i południu oraz wschodniej.

Ubiegła noc była bardziej charakterystyczna dla lata niż dla wiosny. Temperatura na posterunkach pomiarowych pokazały od 17˚C do 21 ˚C. Chłodniej było zwłaszcza w dzielnicach północnych. Szczególnie w pasie nadmorskim z temperaturą oraz gdzieniegdzie wschodzie. Natomiast na północy kraju, w strefie frontu chłodnego, pod prądem strumieniowym od Pomorza przez Warmię, Mazury i Suwalszczyznę przesuwały się wieczorne nocne burze, z tendencją do zanikania i wychodzenia nad Litwę, co świadczyło o sporym potencjale chwiejności masy powietrza w strefie frontu chłodnego.

Pogoda. Prognoza pola ciśnienia na 13.05.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pogoda w polsce

Czwartkowy dzień miną z dużą dynamiką w pogodzie i postępującym ochłodzeniem. Już w piątek znajdziemy się już w jednorodnej, wyraźnie chłodniejszej masie powietrza. Natomiast nad południem kraju przesuwać się będzie zafalowanie na froncie. Głównie w obszarach górskich może zagrzmieć i przelotnie popadać. Niewielkie opady deszczu spodziewane są na północy kraju, w świeżym chłodnym powietrzu o dużym potencjale chwiejności. Wygląda więc na to, że przed nami ochłodzenie majowe, w porze tzw. „zimnych ogrodników”.

Pogoda. Zaznaczy się jeszcze na południowym-wschodzie front chłodny

Podczas nadchodzącej nocy krańce południowe kraju pozostaną jeszcze pod wpływem chłodnego frontu atmosferycznego, na którym w dzień występowały burze i mogą mieć one kontynuację w godzinach wieczornych. Możliwe będą jeszcze opady deszczu, których suma może sięgnąć 5-10 mm. Porywy wiatru będą słabsze niż w dzień, do 60-70 km/h. Pogoda stanie się mniej dynamiczna.

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie na ogół umiarkowane. Początkowo na północnym wschodzie i południu przelotne opady deszczu, na południu możliwe burze. Temperatura minimalna od 7°C do 12°C, na południowym wschodzie od 13°C do 15°C, chłodniej na krańcach północno wschodnich i miejscami na północnym-zachodzie do 6°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany, w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. W górach porywy do 80 km/h.

Wyliczana temperatura minimalna na 13.05.2022, 04Z według modelu ICON

POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ