Pogoda gwałtownie się zmieni. Śnieżyca na krańcach południowych. Napływ powietrza arktycznego do Polski i przymrozki

Pogoda niżowa. Śnieżyca w górach. Spływ powietrza arktycznego obejmować ma coraz większy obszar Polski.

Dziś pogodę kształtuje zatoka niżowa znad Półwyspu Skandynawskiego oraz Danii. Spływa do nas znacznie chłodniejsza masa polarna względem minionych dni. Dodatkowo z zachodu na wschód naszego kraju przeszedł chłodny front atmosferyczny poprzedzony linią zbieżności wiatru. We wschodniej części kraju zdarzyły się mniej aktywne burze niż wczoraj. W kolejnych godzinach nad Polskę zaczęło spływać za frontem wtórnym coraz chłodniejsze powietrze arktyczne morskie.

Zobacz też: Załamanie pogody okaże się silne. Przymrozki będą częste. Pogoda zaskoczy na koniec kwietnia 2023

Niż zaciąga zimne powietrze arktyczne. Chłodny okres synoptyczny rozpoczyna się

Niż ulokowany na północ od Polski, kręcąc się odwrotnie do ruchu wskazówek zegara zaciąga z północy coraz chłodniejsze do naszego kraju. Za frontem drugorzędnym zaczęło spływać szerokim strumieniem zimne powietrze arktycznej. W kolejnych dniach znad zachodniej części Starego Kontynentu stopniowo zacznie nasuwać się klin podwyższonego ciśnienia, za który odpowiedzialny ma być wyż znad Wysp Brytyjskich. Szczyt ochłodzenia przypadnie na okres od 26.04.2023 r. do 27.04.2023 r. Od 28 kwietnia 2023 r. zacznie się robić coraz cieplej.

Temperatura maksymalna odnotowana 25 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

zmiana pogody w Polsce
Pogoda ulegnie gwałtownej zmianie

Przymrozki i śnieżyca w górach. Pogoda zaskakuje pod koniec kwietnia

We wtorek panowała niżowa pogoda na obszarze Polski i podobnie będzie jeszcze w nocy z wtorku na środę. Prognozowane jest w nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie z rozpogodzeniami. Aczkolwiek na wschodzie przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Nie prognozuje się już rozwoju kolejnych burz. Prognozowane są na Podhalu opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg. Głównie wysoko górach opady śniegu i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5-8 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od -1°C do 1°C na północnym zachodzie oraz w na obszarach podgórskich. Dodatkowo około 3°C w pasie od Suwalszczyzny przez centrum po Dolny Śląsk i na wybrzeżu, do 4°C, 6°C na wschodzie kraju. Na północnym zachodzie i na obszarach podgórskich spadek temperatury przy gruncie do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. W górach porywy do 80 km/h.

Śledźcie najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl