Pogorszenie pogody i opady już nad Polską. Możliwe burze

W sobotę niemal cała Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Jedynie krańce północno wschodnie są na skraju wyżu znad Rosji. Do kraju napływa ciepła masa pochodzenia polarno-morskiego. Od południa dodatkowo do kraju zbliża się centrum górnego niżu, który szczególnie widoczny jest w środkowych warstwach troposfery.

W obrębie niżu górnego obserwuje się występowanie strefy opadów, wkrótce możliwe są burze.


Nad południową część Polski stopniowo nasuwa się obszar występowania umiarkowanych i intensywnych opadów deszczu o charakterze wielkoskalowym. Opady na chwilę obecną obejmują już południową część województwa śląskiego i małopolskiego, zaś w kolejnych godzinach popołudniowych i wieczornych strefa ta zacznie się rozrastać także nad województwem podkarpackim i świętokrzyskim, ale jednocześnie w kierunku zachodnim (woj. opolskie). Opady deszczu wywołane są stopniowo nasuwającym się płytkim niżem, który w trakcie minionej nocy przywędrował do nas z południowej części Europy. Modele prognostyczne wskazują na występowania nieco bardziej korzystniejszego środowiska do ewolucji kilku ośrodków burzowych wzdłuż całej południowej części kraju. Po południu lokalne burze będą możliwe od województwa dolnośląskiego po śląskie, lecz szansa na ich rozwój nie jest wysoka. Lokalne burze wbudowane w strefy opadowe mogą wystąpić także na południowym wschodzie. Tyczy się głównie obszarów od województwa małopolskiego po podkarpackie. Generalnie wyczekujmy przede wszystkim dostawy opadów deszczu w kolejnych godzinach popołudniowych jak i wieczorem.
W nocy opady deszczu zaczną ograniczać się głównie do pasa od Podkarpacia po Lubelszczyznę – informuje Meteoreporter.pl

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD, widoczne opady wielkoskalowe

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym i widoczne zachmurzenie związane z niżem górnym

Bezwzględna topografia baryczna dla poziomu 500 hPa i temperatura wraz z widocznym położeniem niżu górnego. Prognoza na dzień 6 kwietnia 2019 r. godzina 14 czasu lokalnego

Prognoza na godzinę 20 czasu lokalnego, widoczne centrum niżu górnego

Wyliczenia na 7 kwietnia 2019 r. godzina 2 czasu lokalnego

Prognoza na 7 kwietnia 2019 r. godzina 8 czasu lokalnego

Prognoza opadów na godzinę 14 czasu lokalnego, model GFS

Godzina 17 czasu lokalnego

20 czasu lokalnego w sobotę

23 czasu lokalnego

Niedziela, 2 w nocy

5 czasu lokalnego w niedzielę

8 czasu lokalnego

10 czasu lokalnego w niedzielę

12 czasu lokalnego w niedzielę, prognoza opadów

15 czasu lokalnego

Bieżące położenie opadów i burz poniżej