Polska pod wpływem niżu znad Bałkanów. Kiedy przestanie padać?

Dzisiaj nasza część Europy znajduje się w zasięgu wyżu z centrami nad Morzem Północnym oraz Skandynawią, natomiast południową, południowo-wschodnią, wschodnią część Polski obejmuje rozległy obszar niskiego ciśnienia znad Bałkanów związany z wieloośrodkowym płytkami niżami. W osi zatoki niżowej położony jest front ciepły, który przemieszcza się z południowego-wschodu na zachód. Na froncie ciepłym występują opady atmosferyczne, tuż za frontem napływa dużo cieplejsze powietrze z okolic Morza Czarnego.

Duża ilość deszczu w krótkim czasie

Sytuacja meteorologiczna: Najwyższe sumy opadów zanotowano na stacjach: Zakopane (58,4 mm); Nowe Bystre (58,0 mm); Poronin (57,3 mm); Ochotnica Górna (41,4 mm). W ciągu najbliższych godzin opady będą zanikać.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Sytuacja meteorologiczna: Najwyższe sumy opadów zanotowano na stacjach: Korbielów (38,6 mm); Wisła-Malinka (35,5 mm); Istebna (29,2 mm); Sopotnica Wielka (28,6 mm). W ciągu najbliższych godzin opady będą słabnąć i powoli zanikać.
Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemów teledetekcji atmosfery oraz sieci pomiarowo-obserwacyjnych IMGW-PIB. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Analiza synoptyczna IMGW-PIB z godziny 00 UTC dnia 28.06.2018 r.

Wybrane pomiary ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (LUBLIN – RADAWIEC)

Wysokie (powiat lubelskie)

Dane radarowe IMGW-PIB

W kolejnych godzinach opady w kraju mają powoli ustawać, chociaż na południowym-wschodzie i wschodzie kraju w cieplejszej i bardziej niestabilnej masie powietrza mogą tworzyć się burze z ulewnymi opadami deszczu i drobnym gradem oraz silniejszym wiatrem

Prognozowany obszar z możliwością burz w czwartek według IMGW-PIB

BIEŻĄCA SYTUACJA BURZOWA I OPADOWA TUTAJ

Dodaj komentarz