Ponad 10 stopni ciepła i brak opadów. Prognoza pogody na sobotę 5 grudnia

Polska znalazła się pomiędzy bardzo silnym wyżem z Europy Wschodniej, a ośrodkami niżowymi z zachodu Europy. Taki rozkład baryczny sprawia, że do naszego kraju napływa bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. Odczujemy to również w pogodzie w sobotę. Dzisiejszy dzień będzie bardzo ciepły w wielu regionach kraju.

Sytuacja baryczna sobota 5 grudnia

Najcieplej w sobotę będzie w pasie centralnym Polski. Od Małopolski po północ Mazowsze termometry pokażą dziś 10 stopni. W najcieplejszy momencie dnia temperatury mogą być jeszcze wyższe. Podobne wartości temperatury na Dolnym Śląsku i W Wielkopolsce. Nieznacznie chłodniej będzie dziś na krańcach północno zachodnich oraz na wschodzie kraju. W tych regionach słupki rtęci wskażą do 7 stopni powyżej zera.

Temperatura sobota

Sobota nie przyniesie nam opadów nad Polską. Zachmurzenie pojawi się głównie na krańcach wschodnich i północno wschodnich kraju oraz miejscami na zachodzie i w centrum. Na wschodzie z rana niewykluczone lokalne, słabe mgły. Zachodnia, południowa i centralna Polska w sobotę z rozpogodzeniami, a nawet bezchmurnym niebem. W wielu regionach kraju pojawią się chmury piętra wysokiego. Nie zasłonią one słońca, ale mogą przynieść w sobotę piękny zachód słońca.

Wiatr w sobotę

Sobota będzie kolejnym dniem z silnym wiatrem nad Polską. W górach nie wykluczony jest wiatr halny. Najsłabszy wiatr na zachodzie kraju, tam w porywach do 40 km/h. Najmocniej wiało będzie w centrum, na wschodzie i północny kraju, gdzie porywy wiatru w sobotę przekraczać mogą nawet 80km/h.