Poniedziałek z możliwością powstania burz nad Polską. Przyniosą punktowe silne ulewy


W poniedziałek wschodnia część kraju będzie pod wpływem niżu znad Morza Czarnego. W tej części kraju zaznaczać ma się jeszcze wpływ rozmywającego frontu atmosferycznego. W górnych warstwach troposfery uwidacznia się obecność górnej zatoki niżowej. Natomiast północno-zachodni rejon Polski obejmować ma rozległa zatoka niżu ulokowanego w rejonie Islandii. Nasuwać ma się nad ten obszar chłodny front atmosferyczny. Napływać ma w tej rejon słabo chwiejna masa powietrza, w której mogą utworzyć się chmury burzowe.

Na wschodzie Polski modele numeryczne prognozują wystąpienie słabej niestabilności powietrza. Nie przekraczającej na ogół 500 J/kg. Przy stosunkowo niewielkiej wodności atmosfery od 19 mm do 26 mm w pionowym słupie powietrza. Chmury burzowe formować mają się na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Przeważnie będą to pojedyncze komórki opadowe, jak i też burzowe. Najbardziej rozbudowane w pionie zdolne będą do generowania wyładowań atmosferycznych.

Pozostajemy w obszarze siodłowym charakteryzującym się niewielkim gradientem barycznym na poszczególnych poziomach troposfery. Nad północno-zachodnią, zachodnią część Polski znad Atlantyku zbliżać ma się odcinek prądu strumieniowego dobrze wyrażony w środkowej troposferze.

W polu prognozowanej chwiejności warunki kinematyczne będą na ogół słabe, zatem przeważnie chmury burzowe nie powinny łączyć się w bardziej trwałe i zorganizowane struktury. Nieco podwyższone pionowe uskoki wiatru spodziewane są na północnym-zachodzie i związane będą z nasilającym się prądem strumieniowym (lewe jego wyjście). Na tym obszarze oczekiwany jest również obszar dodatniej wirowości w środkowej troposferze, wspomagający rozwój chmur Cb. Burze jednak nie powinny powodować większych szkód. Punktowo w czasie burz silniejsze ulewy do 20 mm, miejscami drobny grad i wiatr do 65 km/h.

Pierwsze z nich możliwe już koło południa, natomiast intensyfikacja procesów konwekcyjnych zajdzie popołudniu. Zaczną zanikać pod wieczór.

Prognozowany obszar burz w poniedziałek według IMGW-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ

Dodaj komentarz