Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężna burza śnieżna uderzyła w Poznań. Momentalnie zrobiło się biało (zdjęcie)

Śnieżyca uderzyła w Poznań, wystąpiła burza z piorunami.

Pogoda w poniedziałek na obszarze Polski jest dynamiczna. Znajdujemy się w tylnej części wtórnego układu niskiego ciśnienia, napływa do nas powietrze arktyczne, morskie z północnego-zachodu.  

W wielu miejscach naszego kraju przechodzą chmury Cumulonimbus, które formują się w arktycznym powietrzu. Wiele z nich tworzy rozległe pasma konwekcyjne. 

Występują zarówno intensywne opady śniegu i deszczu se śniegiem, jak i też krupa. 

Najsilniejsze śnieżyce obserwowane są obecnie w Wielkopolsce, Pomorzu Zachodnim, jak i też we wschodniej i południowej części województwa mazowieckiego.

Intensywna śnieżyca konwekcyjna w Poznaniu 

W godzinach około południowych przez Poznań przeszła śnieżyca konwekcyjna. Zanotowano również wyładowania atmosferyczne. Pioruny związane były z pasmem konwekcyjnym, które wypiętrzyły się na tyle wysoko, aby wygenerować wyładowania atmosferyczne. 

Poniżej zdjęcie wykonane przez Marka Ziębe, członka stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska. Ukazuje nadciągającą strefę opadów śniegu o charakterze konwekcyjnym. 

Zachęcamy do polajkowania jego fanpage’a pod adresem poniżej

Do końca dnia należy liczyć się z przelotnymi, punktowo intensywnymi opadami śniegu i deszcze ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Poszczególne chmury Cumulonimbus mogą wygenerować kolejne wyładowania atmosferyczne.