Potężna śnieżyca zaszokuje. Spadnie do 40 cm śniegu. Uwięzione niże przyniosą atak zimy. Śnieg spadnie w Polsce

Powoli zimie mówimy „pa pa” (wcale mnie to nie martwi). Ponieważ okazji do pisania o opadach śniegu będzie coraz mniej, skorzystam jeszcze z okazji. Dzisiejszym bohaterem wpisu będzie potężna śnieżyca, jaka przetoczy się przez wschodnie regiony Ameryki Północnej. Jednak, by nie było, że piszę wyłącznie o pogodzie na drugim końcu Świata, to drugą część wpisu poświęcę na pogodę panującą w weekend w Polsce. Okazuje się, że śnieg może spaść w niedzielę również w naszym kraju.

Śnieżyca przetoczy się przez Amerykę. Czym będzie spowodowana?

W USA i Kanadzie bez większych zmian w pogodzie. Raz po raz w regionie Florydy, Georgii, czy Alabamy powstają zasilane wilgocią znad Zatoki Meksykańskiej niże. W niedzielę dojdzie do bardzo ciekawej sytuacji, ponieważ jeden (w zasadzie dwa) z takich niżów „uwięzione” zostaną wzdłuż wschodniego wybrzeża USA, a następnie Kanady.

Niże spowodują, że śnieżyca w USA i Kanadzie będzie bardzo silna
Śnieżyca w USA. Uwięzione niże

Zazwyczaj, niż który powstanie w opisywanym regionie wędruje na północ, wzdłuż wschodniego wybrzeża USA. Docierając do granicy z Kanadą, niż zmienia trajektorię na bardziej wschodnią i oddala się ku otwartym wodom Atlantyku. Tym razem będzie jednak inaczej. Nad Atlantykiem utworzył się wyż, który blokował będzie „uciekanie” niżu znad wschodniego wybrzeża nad otwarte wody oceanu. W związku z tym silna śnieżyca do końca przemieszczała będzie się wzdłuż wybrzeży najpierw USA, a następnie Kanady.

Śnieżyca przyniesie mnóstwo śniegu
Śnieżyca przyniesie olbrzymie ilości śniegu

Wskutek dodatnich temperatur na północnym wschodzie USA przyrost pokrywy śnieżnej nie będzie duży. Jednak już we wschodniej Kanadzie szacuje się, że śnieżyca przyniesie w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin nawet 40 cm świeżego śniegu. Lokalnie leży go tam już ponad metr.

Kolejna, zaskakująca śnieżyca w USA i Meksyku

Jeszcze ciekawiej wygląda atak zimy, który prognozowany jest dla południowego zachodu Ameryki Północnej. W najbliższym czasie na zachód Ameryki Północnej wkroczy aktywny niż. Ośrodek ten dostanie się nad ląd w okolicach stanu Oregon. Następnie niż ten kierował będzie się na południe. Ponieważ na swej drodze napotka chłodne powietrze w regionie północnej Kalifornii i Nevady, niż mocno zaskoczy mieszkańców południowego zachodu Ameryki. Spójrzmy na prognozy opadów.

Śnieżyca zaskoczy mieszkańców Ameryki

Na powyższej animacji widzimy dobrze jak śnieżyca rozwija się na północnym wschodzie USA i szaleje nad wschodnią Kanadą. Jednak teraz skupmy się na zachodzie i południowym zachodzie Ameryki Północnej. Tutaj, za sprawą wspomnianego niżu rozwinie się śnieżyca, która przyniesie niespodziewane opady śniegu w Nevadzie, Arizonie, Nowym Meksyku, a nawet w północnych i zachodnich regionach Meksyku. Gdzie jak gdzie, ale w Meksyku opady śniegu w końcówce marca nie są codziennością.

Niespotykana śnieżyca w Meksyku
Śnieżyca przyniesie śnieg nawet w Meksyku

Śniegu, nie utrzyma się dużo, choć śnieżyca lokalnie będzie całkiem silna. Jednak nawet pomimo wysokich temperatur powietrza opady śniegu w wielu regionach Meksyku będą wielkim zaskoczeniem. Przeczytaj również: Silna wichura uderza w Europę. Załamanie pogody w Polsce

Śnieg możliwy również w Polsce

W sobotę nad Polską przemieszczają się fronty atmosferyczne. Przynosi to intensywne opady deszczu. Sobotnie popołudnie przynieść może nam burze. W niedzielę spłynie do nas znacznie chłodniejsze powietrze z północnego zachodu. W chłodnych, chwiejnych masach powietrza powstawać będą chmury kłębiaste przynosząc lokalne, lecz intensywne opady.

Burze śnieżne możliwe są nad Polską w niedzielę
Burze śnieżne w niedzielę nad Polską

Ponieważ temperatury, zwłaszcza w wyższych partiach troposfery będą zdecydowanie niższe, w niedzielę spodziewamy się w kraju lokalnych opadów śniegu. Nie będzie to oczywiście rozległa śnieżyca, a bardziej rozproszone komórki konwekcyjne. Nie zmienia to jednak fakty, że lokalnie, chwilowo śnieg w Polsce może padać bardzo intensywnie. Śnieg nie będzie utrzymywał się na dłużej, ponieważ temperatury w Polsce będą dodatnie.