17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężne ochłodzenie. Spadnie pierwszy śnieg. Załamanie pogody w USA

Nad Polską przeszedł chłodny front atmosferyczny przynosząc ochłodzenie. Na wschodzie kraju różnica temperatur między sobotą, a niedzielą wyniesie nawet kilkanaście stopni Celsjusza. To wszystko jest niczym w porównaniu z załamaniem pogody jakie wystąpi w USA.

Otóż jeszcze dziś w Kalifornii, Navadzie, czy Arizonie w wielu miejscach termometry wskazywały będą powyżej 40 stopni Celsjusza. Już za kilka dni słupki rtęci wskazywać mogą w tym regionie nawet poniżej 10 stopni. Do tego na terenach podgórskich spadnie pierwszy śnieg. Jak dojdzie do tak silnego ochłodzenia? Sprawdźmy.

upały

Dziś w Kalifornii pojawią się miejsca, w których wystąpi potężny upał. Temperatury sięgną 120℉ co daje 48 stopni Celsjusza !! Niespotykane w naszym regionie wartości temperatur. Niszczący upał. Na północny, w regionie Wielkich Jezior i Kanady “czai” się już potężna kropla chłodu. Te arktyczne, bardzo chłodne masy powietrza już od jutra rozpoczną swą wędrówkę na południe kontynentu.

Załamanie pogody i burze. Przejdą śnieżyce

Na czele chłodnych mas powietrza, tam gdzie na swej drodze napotka ono powietrze gorące i wilgotne dochodzić może do rozwoju niszczących w swych skutkach burz. Burze już w dniu dzisiejszym obserwujemy w stanach Minnesota i Iowa, więc na południe od Wielkich Jezior. Z każdym dniem nadchodzącego tygodnia arktyczne powietrze spływało będzie bardziej na południe przynosząc załamanie pogody i ochłodzenie w kolejnych stanach USA.

załamanie pogody

Już we wtorek 8 września w stanach Montana, czy Idaho temperatury spadną do 12℉, co daje nam w przeliczeniu -10 stopni Celsjusza !! Oczywiście, tak ekstremalnych spadków temperatur spodziewamy się w stanach górskich ameryki jednak nie zmienia to faktu, że temperatura w tych regionach spadnie o ponad 30 stopni w przeciągu 72 godzin. To potężne załamanie pogody.

Potężne ochłodzenie, spadnie śnieg

W stanach środkowych, ponieważ chłodne powietrze napotka na swej drodze bardziej rozgrzane dojdzie do intensywnych opadów. Będą to oczywiście opady śniegu, ze względu na ujemne temperatury powietrza.

opady śniegu

Ze względu na to, że temperatura ujemna utrzyma się przez kilkanaście godzin w wielu miejscach powstanie pokrywa śnieżna. Ze względu na intensywność opadów, warstwa śniegu sięgać może kilkudziesięciu centymetrów.

ochłodzenie i powrót upałów

W drugiej części nadchodzącego tygodnia silny niż niosący arktyczne powietrze zacznie się wypełniać. Ze względu na jego odsuwanie się na wschód do stanów zachodnich znów napłynie gorące powietrze znad Oceanu. Powrócą upały. Potężne załamanie pogody w USA potrwa zaledwie kilka dni, lecz może przynieść olbrzymie szkody. Tak silne spadki temperatur przyniosą szkody w rolnictwie. W związku z opadami ciężkiego śniegu uszkodzonych zostanie wiele linii energetycznych. O silnych burzach towarzyszących ochłodzeniu nawet nie wspominamy.