20 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężne śnieżyce. Europa zasypana śniegiem. Atak zimy i mróz

Atak zimy w lubelskim

Już od kilku dni wspominaliśmy o bardzo dynamicznym niżu atlantyckim, który przyniósł atak zimy w wielu regionach Europy. Wystąpiły śnieżyce, wichura, a nawet zjawisko blizzard.

Chłodny front atmosferyczny przewędrował od kanału La Manche, przez Francję, Niemcy, po Alpy i Bałkany, wszędzie przynosząc silne opady śniegu. W wielu regionach doszło do paraliżu komunikacyjnego spowodowanego śnieżycą. Poniższe nagranie pochodzie z miejscowości Feldberg w południowych Niemczech. Mieliśmy w regionie do czynienia z prawdziwym zjawiskiem blizzard. Potężna śnieżyca praktycznie uniemożliwia przemieszczanie się.

Blizzard conditions in Feldberg, Germany yesterday, Dec 27th. Thanks to Lupsea Beniamin Doru for the report. Posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 28 grudnia 2020

Równie dynamiczne załamanie pogody na froncie chłodnym występowało we Francji. Poniższe nagranie zarejestrowano w Puy de Dôme, w centralnej Francji. Tutaj również widać potężną śnieżycę i wichurę.

Strong winds and snow at Puy de Dôme, France yesterday, Dec 27th. Thanks to Jb Chal for the report. posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Poniedziałek, 28 grudnia 2020

Dalej, śnieżyca przeszła przez włoskie Alpy, gdzie przybyło kolejny metr świeżego śniegu. Sytuacja w wielu regionach Alp robi się niebezpieczna. Wprowadzono podwyższony stopień ryzyka lawinowego, gdyż śniegu na stokach leży nawet kilka metrów. Śnieżny front nie zatrzymał się we Włoszech. Śnieżyce i spadki temperatury powędrowały dalej na południowy wschód docierając na Bałkany. W wielu miejscach regionu mieliśmy w ostatnich dniach do czynienia z potężnym atakiem zimy.

Tak wyglądały góry w Kosowie. Spadło tam kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu. Drogi w wielu regionach podgórskich były praktycznie nie przejezdne. Teraz, po kilkudziesięciu godzinach od incydentu zimowego jest wiele lepiej. Poniżej kolejny film z regionu. Tym razem silne opady śniegu w Bośni.

Heavy snowfall in Sarajevo, Bosnia with lots of snow accumulating. Dec 26th. Thanks to Jasmin Begovic for the report – posted with permission.

Opublikowany przez Severe Weather Europe Niedziela, 27 grudnia 2020