12 kwietnia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny antycyklon przynosi siarczyste mrozy. Nawet -50 stopni. Czy wpłynie to na zimę w Europie?

mróz

Mamy do czynienia z bardzo rzadkim zjawiskiem w meteorologii jak na obecną porę roku. Nad Euroazją rozwinął się bardzo silny antycyklon (wyż). Ciśnienie w jego centrum osiągało w pewnym momencie 1060 hPa. Wyż rozciąga się od Bałtyku, po Japonię, co daje prawie 10 tysięcy kilometrów. Tak silny antycyklon bardzo rzadko zdarza się tak wczesną zimą i może on mieć znaczący wpływ na kolejne miesiące w pogodzie.

źródło: gismeteo.ru

Obecnie silny wyż przynosi ujemne temperatury na wielkim obszarze. Od wschodnich granic Polski, aż po Azję wschodnią. To bardzo rzadko spotykany obraz, by obszar mrozów rozciągał się na tak wielkiej powierzchni. Największy mróz panuje blisko centrum antycyklonu, na Syberii temperatury spadają nawet poniżej -50 stopni Celsjusza.

Silny mróz w Rosjii

Siarczyste mrozy na Syberii nie robią aż takiego wrażenia, jednak obecny antycyklon doprowadził do “rozlania się” mrozów na znaczny obszar również w kierunkach południowych. Przykładowo w Mongolii temperatura spada obecnie do nawet -35 stopni Celsjusza. W wielu regionach anomalia temperatury sięga -20 stopni, co oznacza, że jest znacznie zimniej niż w analogicznym okresie w latach poprzednich.

Pojawia się pytanie, czy tak rozległy i silny ośrodek baryczny wpływać może na zimę w Europie? Na chwilę obecną sytuacja jest wręcz odwrotna. Europa znajduje się po zachodniej, cieplejszej stronie wyżu. Napływa tu ciepłe powietrze z Afryki. Zdecydowanie ponad normę temperatury mamy obecnie w pasie od Skandynawii, przez Polskę po Bałkany.

Brak zimy w Europie

Obecne położenie antycyklonu w żaden sposób nie wpływa na osłabienie wiru polarnego i długotrwałych zmian w przepływie mas powietrza na świecie. Pomimo bardzo silnych i długotrwałych już mrozów w Euroazji i Azji nic nie wskazuje na to, by rozległy niż wpłyną pozytywnie na pojawienie się zimy w Europie.