14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny huragan ETA rośnie w siłę. Rekordowy sezon huraganów 2020

Huragan ETA

To jest niesamowite z jak dynamicznym sezonem huraganów mamy do czynienia w roku 2020. Na zachodnim Atlantyku w siłę rośnie kolejny, potężny huragan. ETA osiąga obecnie czwarty stopień w skali Saffira-Simsona i wciąż rośnie w siłę.

ETA jest na chwilę obecną piątym pod kątem siły huraganem w tym sezonie. Mówimy to o zjawiskach co najmniej czwartej w pięcio stopniowej skali siły huraganów. Burza wciąż umacnia się od poniedziałku, by we wtorek z niszczącą siłą uderzyć w Nikaraguę. Mieszkańcy już przygotowują się na katastrofalne powodzie, a także niszczący wiatr.

źródło obrazu: severe-weather.com

W poniedziałek wieczorem ETA niosła ze sobą silny wiatr, którego prędkość przekraczała 220 km/h. Huragan jest na dobrej drodze, by uderzając we wtorek w ląd być już zjawiskiem piątej, najwyższej kategorii. Uderzenie tak silnego huraganu w ląd będzie miało katastrofalne skutki. Fale, które suną na czele huraganu mają nawet 7 metrów wysokości. Powodzie, obsunięcia ziemi, lawiny błotne i niszczący wiatr. To wszystko czeka dziś mieszkańców Nikaragui. W kolejnych

Sezon huraganów 2020 jest rekordowy pod każdym względem. Do tej pory w listopadzie w historii pomiarów wystąpiły tylko 3 huragany kategorii 4 oraz 1 huragan kategorii 5. Mamy 3 listopada, a już pierwszy z tak silnych huraganów pojawił się na Atlantyku. Rekordowa jest również liczba nazwanych huraganów, które wystąpiły w tym roku na Atlantyku. Ostatnim (jedynym w historii) rokiem, gdy na Atlantyku wystąpiło 28 nazwanych huraganów był rok 2005. Wysokie temperatury powierzchni Oceanu w regionie wskazują, że ETA nie jest jeszcze ostatnim silnym huraganem w tym sezonie. Rok 2020 bije wszelkie rekordy jeśli chodzi o huragany.