Potężny kontrast termiczny nad Polską. Aż 17°C. Pojawiła się również burza. Zmiany w pogodzie stają faktem

Potężny kontrast termiczny nad Polską. Pojawiła się również pod koniec dnia burza w rejonie Iławy i Ostródy. Zmiana w pogodzie staje się faktem i pod koniec pierwszej dekady kwietnia obserwujemy wyraźne ocieplenie.

Wkroczyło ocieplenie, jednak tym razem ze wschodu, południowego wschodu. Nad południową części kraju znalazł się układ niżowy ze swoim systemem frontów i opadami deszczu. Płynie do nas powietrze z rejonu Morza Czarnego. Cieplejszego, ale także wilgotniejsze względem minionych dni. Jeśli weźmiemy pod uwagę trajektorie wsteczne, to widzi, że obszarem źródłowym masym są rejony środkowego Atlantyku, ale przebyło drogę przez Morze Śródziemne. Generalnie będzie cieplej w kolejnych dniach, ale więcej chmur, deszczu i jeszcze bez przekroczenia 20°C. Niewykluczone są następne burze. Druga dekada kwietnia będzie znacznie cieplejsza od pierwszej, co pozwoli na dalszą redukcje ujemnej anomalii miesięcznej i powrót termicznej wiosny.

Sytuacja baryczna na 7.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według CPM Wrocław

Potężny kontrast termiczny dziś nad Polską

Piątek przyniosł niżową pogodę nad Polską. W wielu regionach utrzymywało się zachmurzenie przeważnie duże. Zdarzyły się także opady deszczu, ale także na południu mieszane, natomiast rejonach górskich i podgórskich śniegu. Lokalnie w rejonie górskim i podgórskim Karpat mógł nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm. Natomiast północy pod koniec dnia zdarzyła się słaba burza. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 1°C do 11°C, cieplej na północnym wschodzie od 12°C do 17°C. W rejonach podgórskich od 0°C do 3°C. Wiatr był słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na wschodzie z kierunków wschodnich. W czasie burzy okazał się porywisty.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa. Mróz szybko ustąpi. Nawet 17°C i wiosenne burze w Polsce

Potężny kontrast dziś nad Polską. Nietypowy podział. Temperatura maksymalna, 7 kwietnia 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Wizualizacja: CMM IMGW

potężny kontrast termiczny
Potężny kontrast termiczny w kraju

Wysokie ciśnienie w kraju. Lokalne mgły i słaby przymrozek

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie słabe opady deszczu, na południu również deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 m, gdzieniegdzie do 100 m. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od 1°C do 6°C, na wschodzie lokalnie spadek do około -2°C. Natomiast w rejonach górskich i podgórskich chłodniej od -3°C do 1°C. Wiatr będzie słaby, na północy okresami umiarkowany, nad morze porywisty, z kierunków wschodnich, tylko początkowo na zachodzie z kierunków północnych.

Prognozy pogody na kolejne dni podamy już jutro.

Fanipogody.pl