26 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny niż przyniesie silne śnieżyce w poniedziałek. Atak zimy na południu

Atak zimy

Nad Wyspami Brytyjskimi znajduje się obecnie bardzo głęboki niż baryczny. W niedzielę przyniesie on bardzo złą pogodę na zachodzie Europy. O silnej wichurze w Europie i w Polsce pisaliśmy w porannym wpisie. Jednak niż to nie tylko silny wiatr. Okazuje się, że mieszkańcy wielu regionów Europy zmierzą się w najbliższym czasie z potężnymi opadami śniegu.

Chłodny front przyniesie dziś opady deszczu na Wyspach Brytyjskich, a także we Francji. Jednak już w nocy z niedziel na poniedziałek mocno sypnie śniegiem między innymi w Austrii, czy na Bałkanach. W górach Bośni i Hercegowiny, a także Czarnogóry do wtorku spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej nawet ponad metr.

Pokrywa śnieżna balkany

Jeszcze gorzej sytuacja wyglądać będzie w Alpach. Tam w poniedziałek spodziewamy się potężnej śnieżycy. Lokalnie w Alpach po poniedziałkowych opadach śniegu leżało będzie dużo ponad metr świeżego śniegu.

Śnieg w Alpach

Sytuacja we włoskich górach już teraz jest trudna. Poprzednie niże przyniosły już obfite opady śniegu. We włoskich górach pokrywa śnieżna sięga już kilku metrów. Poniżej zdjęcie z Dolomitów wykonane nieco ponad tydzień temu. Zdjęcie pochodzi z portalu SevereWeather.Eu

Śnieg zahaczy o Polskę. Napiszemy o tym jutr w specjalnym wpisie. W kraju w kolejnych dniach zrobi się cieplej. Temperatury we wtorek wzrosnąć w Polsce mogą do nawet 8 stopni w regionach centralnych. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma w kraju śnieżnych regionów. Najwięcej śniegu leży oczywiście w Tatrach, a na kolejne dni prognozowane są tam dalsze opady śniegu.