28 września 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Potężny upał do 45 stopni. Tak gorąco w regionie nie było we wrześniu jeszcze nigdy. Falę upałów zakończą burze i nawałnice

Upał do 45 stopni Celsjusza. Padają rekordy

Wrzesień przynosi niezłą “mieszankę” pogody na całym Świecie. Kilka dni temu pisałem o upale jaki panował w Europie w ostatnim czasie. Blisko trzydziestek pokazały również termometry w Polsce. Obecnie informujemy Was o nadchodzącym do Europy ochłodzeniu, które przynieść może mróz nawet do -5 stopni. Teraz zmieniamy całkowicie półkulę Ziemi i przenosimy się do USA. Tam panuje obecnie rekordowa fala upałów. Żar sięga 45 stopni w cieniu. Tak silny upał we wrześniu nie zdarza się często.

Potężny upał w USA

W ostatnim czasie we wschodnie wybrzeże USA i Kanady uderzają kolejne silne huragany. Przynoszą one złą pogodę pełną deszczu i wichur. Tymczasem w zachodniej części USA zapanował upał. Żar rzadko spotykany we wrześniu w tym regionie. Fala upałów jest tak silna, że przynosi zarówno dzienne, jak i miesięczne rekordy ciepła w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.

Silny upał w USA

Widać tutaj, że upał sięga 113 stopni Fahrenheita. W przeliczeniu na skalę Celsjusza to równo 45 stopni powyżej zera. To prawdziwy żar lejący się z nieba. Najwyższe wartości temperatur panują obecnie w stanach Kalifornia i Arizona. Jednak bardzo gorąco jest praktycznie na całym zachodnich wybrzeżu oraz w stanach centralnych USA. Tak jak upały w Kalifornii nie są niczym nowym nawet we wrześniu. To już siła upału oraz jego obszar jest jak najbardziej zaskakujący. Spójrzmy na animację rozkładu temperatury dla USA na najbliższe dni.

Widać tu, że silny upał trwał będzie na rozległym obszarze USA jeszcze wiele dni. Gorące masy powietrza wycofują się z regionów centralnych dopiero po 20 września. Mamy więc do czynienia z naprawdę silną i długotrwałą falą upałów w Ameryce.

Padają rekordy temperatury

Prawdopodobnie to jedna z najsilniejszych fal upałów we wrześniu w historii. Dlatego też nie dziwi mnie, że ostatnie dni przynoszą kolejne rekordy temperatury. Przykładowo w Wyoming odnotowano upał +35,6°C. W tym samym czasie w Nebrasce odnotowano +38,9°C. 11 września w Kolorado padło równo 40 stopni Celsjusza. Wszystko to są najwyższe temperatury września w danych stanach. Również ostatnia doba przyniosła bardzo wysokie temperatury powietrza. Poniższe dane pochodzą z portalu OGIMET.

Widzimy tu, że najwyższe temperatury odnotowano w Phoenix oraz Las Vegas. To akurat nie dziwi. Jednak ciekawa jest intensywność upału. Ponad 40 stopni we wrześniu naprawdę robi wrażenie. Wartości te mogą zostać w najbliższych dniach nawet poprawione, gdyż tak jak wspomniałem wcześniej, upał trwał będzie jeszcze kilkanaście dni. Na zakończenie fali upałów synoptycy prognozują niszczące burze. O tym jednak w kolejnych wpisach.

Upał tylko na południu Europy

Jeszcze w tym tygodniu lato panuje również w wielu regionach Europy. Jednak upał występuje już tylko na południu kontynentu. Warto zwrócić uwagę, że w obecnym okresie mocno ochłodziło się w Hiszpanii. Najwyższe temperatury na kontynencie panują obecnie we Włoszech, na Bałkanach i w Rumunii. Pamiętajmy jednak, że Europa Wschodnia i częściowo centralna zmierzy się w przeciągu kilkunastu najbliższych dni z dość silnym ochłodzeniem. Po 20 września w poszukiwaniu upału w Europie będę musiał wybierać się na mapach pogodowych na dalekie, południowe krańce kontynentu.

Upał występuje w Europie Połidniowej

Umiarkowanie ciepło w Polsce

W najbliższych dniach (i raczej do końca sezonu) upał w Polsce już nie wystąpi. Jednak nie mamy co narzekać na temperatury w kraju. Na zachodzie i południowym zachodzie słupki rtęci wskazują praktycznie co dzień 23-25 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, lecz również przyjemnie jest na wschodzie kraju, gdzie na termometrach w dzień widać również okolice dwudziestu stopni.

Prawie upał w Polsce

Bardzo ciekawie jeśli chodzi o temperatury zapowiadają się dwa nadchodzące dni tego tygodnia. W środę blisko upału będzie na południowym zachodzie. W czwartek zaś najwyższe temperatury przesuną się na południowy wschód. Tutaj również termometry pokazywać mogą 29 stopni Celsjusza w cieniu. Cieszmy się piękną i przede wszystkim ciepłą pogodą. Za kilkanaście dni z utęsknieniem będziemy wypatrywali dwudziestek na termometrach.