Potężny upał uderzy w region. 35-36 stopni w Polsce. Przed nami najgorętszy okres lata? Czy fala upałów potrwa długo?

Prognozy stały się faktem. Upał nadciąga w nasz region. Nie są to już odległe wyliczenia modeli numerycznych. Gorące powietrze z południa dotrze do kraju. Do tego czeka nas dużo słońca, a burze i opady odpuszczą. Sprawdźmy gdzie i kiedy w Polsce zrobi się najcieplej oraz jak długo potrwa fala upałów.

Dlaczego silny upał pojawi się w Polsce i regionie?

Całkowicie zmienia się układ sił barycznych nad Europą. Przez wiele dni w naszym regionie dominował niż, który dotarł do nas z południa Europy. Obecnie nad kontynentem rozbudowują się wyże. Do takowego znad Rosji i Hiszpanii dołącza coraz mocniej rozbudowujący się antycyklon z centrum na południu Niemiec.

Upał uderzy w region. Przyczyną wyże baryczne
Upał uderzy w region. Przyczyną wyże baryczne

Już w weekend Polska i region znajdą się pod wpływem silnego antycyklonu. Skąd ta nazwa? Kiedyś ktoś mi zarzucił, że straszę cyklonem typu B. No nie, nie o to chodzi. Słowo cyklon to synonim niżu barycznego. Naturalnie więc antycyklonem jest wyż, ponieważ ośrodki wysokiego ciśnienia często „blokują” wędrówki niżów (cyklonów) nad dany obszar podwyższonego ciśnienia. Tak będzie w najbliższych dniach. Przyglądając się powyższej mapie barycznej widzimy silny, głęboki niż w okolicach Wysp Brytyjskich. Jednak silne antycyklony w naszej części Europy książkowo zablokują jego przemieszczanie się na wschód kontynentu.

Upał pozostanie w przyszłym tygodniu. Blokada cyrkulacji strefowej
Upał pozostanie z nami w przyszłym tygodniu. Blokada cyrkulacji strefowej

Powyżej mapa baryczna na poniedziałek. Widzimy, że na skutek blokady wyżowej niż znad Wysp Brytyjskich nie zmienił zbytnio swojej lokalizacji jednocześnie się wypełniając (w uproszczeniu słabnąc). Dlaczego o tym wszystkim piszę? Ponieważ taki scenariusz baryczny sprowadzi nam upał, który pozostanie z nami na dłużej.

Kiedy upał pojawi się w Polsce?

W tej części artykułu opiszę kiedy i gdzie upał w Polsce będzie najsilniejszy. Zacznę jednak w dość nietypowy sposób. Od animacji prognoz temperatury w wyższych partiach troposfery. Pomoże nam to zrozumieć jak kształtował będzie się przypływ mas powietrza nad Europą, a co za tym idzie sprawdzimy w jakim okresie gorące powietrze z południa napłynie do Polski.

Przepływ mas powietrza mówi nam kiedy upał pojawi się w Polsce

Na animacji widzimy, że jeszcze w piątek pozostajemy pod wpływem chłodniejszych mas powietrza. Jednak już w sobotę z południa napływać zaczną do nas dużo cieplejsze masy. Nie będzie to powietrze zwrotnikowe, a morskie ciepłe. Jednak silne nasłonecznienie i niski gradient baryczny spowodują, że temperatury powietrza już w weekend staną się bardzo przyjemne. W sobotę pierwszy upał możliwy jest już na zachodzie kraju. Praktycznie w całej Polsce sobota będzie dniem gorącym, ponieważ temperatury powietrza przekroczą 25 stopni Celsjusza. W niedzielę upał przeniesie się do centrum i na wschód Polski. To właśnie w tych regionach trzydziestki pojawią się w drugi dzień weekendu.

Upał w Polsce w przyszłym tygodniu
Silny upał na początek przyszłego tygodnia

Pamiętajmy, że 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Nie wiem jak Wy, jednak ja jestem tym szczęściarzem, że poniedziałek mam wolny od pracy (nie od strony Fani Pogody, bo to nie praca, a przyjemność – SIC !). Przedłużony weekend zapowiada się naprawdę wspaniale dla miłośników lata. W poniedziałek i wtorek upał będzie naprawdę silny. Temperatury powietrza mogą sięgać w Polsce nawet 35 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Silna wichura w Azji. Wiało ponad 160 km/h

Jak długo potrwa fala upałów w kraju?

Wiemy już dlaczego upał pojawi się w Polsce i regionie. Wiemy również kiedy wartości temperatury przekroczą w Polsce 30 stopni Celsjusza. Teraz sprawdźmy jak długo potrwa fala upałów. Przypomnę, z definicji o fali upałów mówić możemy, jeśli przynajmniej przez 3 dni z kolei temperatura na danym obszarze przekracza trzydzieści stopni. W najbliższych dniach w kraju jest to pewne. Wiemy, że pierwszy upał pojawi się w kraju już w weekend. Bardzo ciepły będzie początek tygodnia.

Potężny upał w środku tygodnia w Polsce

Powyżej prognoza temperatury na wtorek, jednak podobne wartości temperatury pojawią się w kraju również w środę. Lokalnie temperatury w Polsce w środę sięgać mogą 36 stopni Celsjusza. To jest już upał naprawdę bardzo silny i rzadko spotykany w naszym regionie. Kiedy więc fala upałów zakończy się w kraju? Jeszcze w czwartek i piątek we wschodniej połowie Polski temperatury przekraczały będą trzydziestki. Jednak antycyklony z regionu zaczną słabnąć. Do głosu wrócą niże i fronty atmosferyczne z zachodu Europy. Bliżej przyszłego weekendu pojawią się burze, a temperatury powyżej 30 stopni przestają pojawiać się w prognozach w okolicach przyszłej soboty i niedzieli. Ostatnia dekada sierpnia już prawdopodobnie z ochłodzeniem.

Podsumowując, nie mieli racji Ci co wieszczyli już nadejście jesieni i definitywny koniec lata. Okazuje się, że od weekendu napłynie do nas bardzo ciepłe, gorące powietrze z południa Europy. Wyże zapewnią nam mnóstwo słońca. Temperatury będą rozpieszczać, opadów do połowy przyszłego tygodnia praktycznie brak. Lato w pełni !