Potężny wyż przynosi siarczyste mrozy nawet -50 stopni. Większość Europy z ujemną temperaturą

Mamy do czynienia z rzadką jak na ostatnie lata sytuacją w Europie. Nad większością obszaru podczas ostatniej nocy panował mróz. Na wschodzie Europy mróz jest siarczysty. Potężny wyż z centrum nad środkową Rosją przynosi mrozy nawet -50 stopni Celsjusza.

Tak silny i rozległy ośrodek wysokiego ciśnienia jest bardzo rzadko spotykany w grudniu. Wyże o takim charakterze często występują na przełomie stycznia i lutego przynosząc siarczyste mrozy również do Polski. Tym razem wyż powoduje, że nad przeważający obszar w Europie (wyjątkiem Wyspy Brytyjskie, część Hiszpanii oraz południe kontynentu) spływają chłodne masy powietrza. Przymrozki dziś nad ranem panowały nawet we Francji, czy w centrum Hiszpanii. Ujemne temperatury notowano również w Niemczech oraz całej Europie Centralnej.

Jednak mróz jaki panuje w naszym regionie to jest nic w porównaniu z mrozami nad Rosją. W większości obszaru Rosji panują dwucyfrowe mrozy. Ostatniej doby w Moskwie notowano -18 stopni Celsjusza. Potężne mrozy występują jednak na Syberii. Tam słupki rtęci spadają nawet poniżej -50 stopni Celsjusza. Oto 10 najchłodniejszych miejsc w Rosji ostatniej doby.

Silne mrozy

Obszar podwyższonego ciśnienia rozciąga się obecnie od Bałtyku, aż po kraje Azjatycki (między innymi Japonię). Prawie 10 tysięcy kilometrów odległości. To pokazuje z jak silnym układem barycznym mamy do czynienia. Wyż taki skutecznie mógłby wpłynąć na blokadę strefowej cyrkulacji powietrza i spowodować pozostanie zimowych warunków w Europie na dłużej. Niestety, prognozy wskazują, że wyż odpuści i między innymi nasz region znów dostanie się pod wpływ strefowej cyrkulacji powietrza. Niestety nic nie wskazuje na to, by dotychczasowe prognozy długoterminowe uległy zmianie. Zima będzie ciepła, a mroźne, śnieżne okresy będą rzadki i krótkotrwałe.