Powiew zimy już najbliższej nocy w Polsce. Sprawdź, co się stanie

Dzisiaj Polska znajduje się pod wpływem silnego układu wysokiego ciśnienia o imieniu „BURCKHARD” z centrum nad Rosją. Zaczyna napływać do nas coraz chłodniejsze powietrze ze wschodu, północnego-wschodu o cechach polarno-kontynentalnych. Najbliższa noc przyniesie pierwsze tak poważne spadki temperatury powietrza, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju nawet poniżej -5°C, a przy gruncie nawet poniżej tej wartości.

Okres z wysokimi temperaturami mamy już za sobą. Zrobiło się już wyraźnie chłodniej, ale to dopiero przedsmak, co się stanie w pogodzie w kolejnych dniach.

Sprawdź, jaka będzie temperatura w Twojej miejscowości i kiedy spadnie śnieg tu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16.11.2018 r. godzina 12 UTC

Natomiast tak jutro wyglądać ma rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Znad Rosji centrum wyżu przesunie się nad Polskę. Silna blokada wyżowa występować ma nad przeważającym obszarem Starego Kontynentu, Widać jak w chłodnym powietrzu nad Skandynawią formuje się nowy wyż.

Skąd do Polski napływa na różnych poziomach powietrze na dzień 16.11.2018 r. 06 UTC obrazuje poniższa rycina. Jak widać występuje spora rozbieżność kierunków na 3 różnych poziomach izobarycznych. W najniższej warstwie, blisko Ziemi, czyli 950 hPa powietrze płynęło znad Rosji, natomiast na 850 hPa, czyli 1500 m.n.p.g już znad Atlantyku. Nieco inaczej na 700 hPa, około 3 km.n.p.g, bo z południa.

Przedsmak zimy w nocy z piątku na sobotę

Obecność wyżu, na ogół niewielkie zachmurzenie i słabnący wiatr, ale także adwekcja coraz chłodniejszego powietrza ze wschodu Starego Kontynentu to idealny przepis na silne spadki temperatury. W takich warunkach, jakie mają wystąpić najbliższej nocy spodziewane jest silne wypromieniowanie ciepła z planetarnej warstwy granicznej. Chmury pełnią rolę „kołderki” skutecznie, utrudniając radiacyjne wypromieniowanie.

Takie wartości dla poszczególnych miast prognozuje model ECMWF w nocy z piątku na sobotę. Najchłodniej będzie jak widać na wschodzie.