Pierwszy silniejszy powiew zimy na obszarze Polski w kolejnych godzinach. Spaść może nawet 35 cm śniegu

We wtorek Polska znajduje się pod wpływem wtórnego układu niskiego ciśnienia o imieniu „SIGLINDE”, który powstał po zawietrznej stronie Gór Skandynawskich i korzystając z adwekcji wirowości cyklonalnej pod postacią prądu strumieniowego stale się pogłębia. Ciśnienie wkrótce spaść może w centrum cyklonu poniżej 980 hPa i zmierza nad państwa bałtyckie. Po południowej, południowo-zachodniej stronie niżu narasta poziomy gradient ciśnienia, w okolicach Wysp Brytyjskich znajduje się silny wyż baryczny, którego ciśnienie w centrum wynosi aż 1040 hPa. To sprzyja dużej różnicy ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze i wietrznej aurze. Wiatr szczególnie dokuczliwy jest na północy Polski.

Położenie niżu „SIGLINDE” na godzinę 14 czasu polskiego wraz z ciśnieniem w jego centrum na poziomie 983 hPa

W tylnej części układu niżowego spływać będzie powietrze pochodzenia arktycznego. Pomiędzy silnym antycyklonem ulokowanym na zachód od Wysp Brytyjskich, a niżem ze wschodu Starego Kontynentu odbywać ma się spływ powietrza pochodzenia arktycznego. Dojdzie do powstania tzw. pochylni, przepływ mas powietrza na poszczególnych poziomach troposfery odbywać będzie się z północnego-zachodu, północy.

Prognozowany jest rozwój licznych chmur Cb, przynoszących na obszarze Polski opady deszczu, deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu, zwłaszcza w polskich górach. Punktowo mogą pojawić się słabe burze.

Opady śniegu zwłaszcza na obszarach górskich spodziewane są w nocy z wtorku na środę, ale także podczas jutrzejszego dnia. Większa akumulacja śniegu spodziewana jest zwłaszcza w Tatrach.

Oczekiwane są zarówno opady deszczu ze śniegiem, jak i też mokrego śniegu. Akumulacja pokrywy śnieżnej w najbliższych godzinach wyniesie od 15 cm do 35 cm. Szlaki zatem mogą być oblodzone.

Spodziewana narastająca suma opadów śniegu na obszarach podgórskich i górskich przez model ECMWF w okresie najbliższych kilkudziesięciu godzin

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW TUTAJ