Dziś przez Polskę z zachodu na wschód wędruje aktywny front chłodny, który jest poprzedzony dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. Pojawiają się intensywne opady deszczu, które prowadzą do podtopień i zalań. Zgodnie z zapowiedziami utworzyły się nie tylko klastry wielokomórkowe i struktury liniowe, ale również superkomórki burzowe. W Czchowie spadł dziś grad o średnicy 7,5 cm z superkomórki burzowej. Trudna sytuacja pogodowa panuje dziś szczególnie w rejonie Zamościa (woj. lubelskie), gdzie doszło do sporej powodzi błyskawicznej i spadło ponad 135-140 mm/mkw w krótkim czasie.
Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 18 godzin na obszarze Polski
Burze i silne ulewy w kraju
Kolejny raz w tym miesiącu odczuwamy skutki występowania lokalnych powodzi błyskawicznych. Prognozy wskazywały dziś możliwość intensywnych burz, ale sumy opadowe przekraczające 100 mm są dla wielu osób zaskoczeniem. Na stacji synoptycznej IMGW Zamość-Mokre padł nowy rekord dobowej sumy opadów. Najpierw Jelenia Góra, potem Ostrów Wielkopolski i następnie Warszawa. Mamy więc kolejny przypadek stacji synoptycznej IMGW z nowym rekordem. Dzieje się to 3 dzień z rzędu, a więc jest to niesamowite i zarazem niepokojące. W obliczu postępujących zmian klimatycznych podtopienia, zalania i nagłe powodzie błyskawiczne stanowić będą istotny problem m.in w naszym kraju.
Prezydent Zamościa wspomniał na portalu Facebook „Cały Zamość kolejny raz w ciągu jednej godziny został zalany. Nawet nowe inwestycje drogowe nie są w stanie poradzić sobie z odprowadzeniem takiej ilości wody. Ulica Starowiejska i Sikorskiego są zablokowane. Podobnie na Szczebrzeskiej i Kilińskiego. Proszę nie próbować jechać tymi ulicami, ponieważ powstaje zator. Zebrany sztab kryzysowy jeździ, reaguje na podtopienia i ocenia straty. Zalane są piwnice, garaże. Niestety mapy pogodowe pokazują, że opady się nie kończą. Martwię się o nasze przedszkola i szkoły, które pod koniec czerwca ucierpiały.”
Groźna pogoda i rekordowa burzowa ulewa połączona z gradem
W rejonie Zamościa (woj. lubelskie) utworzyły się dziś stacjonarne komórki burzowe po południu w środowisku wilgotnej, gorącej i chwiejnej masie powietrza. Doprowadziły one do poważnych podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Godzinowy opad na stacji synoptycznej sięgnął aż 88,3 mm, natomiast akumulacja opadów wyniosła do godziny 20:30 aż 139,8 mm. Mamy więc znaczne przekroczenie ówczesnego rekordu, który ustanowiony został 31 maja 1980 r. na tej stacji synoptycznej iMGW i wynosił 89,9 mm. Co ciekawe to opad godzinowy jest bliski dobowej wysokości opadu na tej PSHM. W Zamościu i okolicach wciąż pada i finalnie suma opadowa może wzrosnąć do 150 mm. Już wiadomo, że szkody będą ogromne i zalana została też m.in szkoła rolnicza.
Polecamy: Pogoda na czwartek 22 sierpnia. Odpoczniemy od burz i upałów
Suma opadowa odnotowana w minionych godzinach na stacji synoptycznej IMGW Zamość-Mokre w woj. lubelskim, powiat zamojski
Powódź błyskawiczna w woj. lubelskim
Obecny stan wiedzy nie pozwala przewidywać z dużą precyzją, gdzie tak intensywne zjawiska burzowe wystąpią. Co prawda modele o wysokiej rozdzielczości sugerowały dziś miejscami sumy opadowe do 70-100 mm. Jednak finalnie deszczu spadło znacznie więcej i nie da się obecnie przewidywać, gdzie i kiedy w czasie burz napada najwięcej deszczu. Ważną rolę odgrywają nie tylko warunki lokalne, ale także przechodzeniu kilku burz nad jednym obszarem, z czym mieliśmy do czynienia w tym przypadku.
Powódź błyskawiczna w Zamościu i spowodowana m.in przez jedną z kilku wolno przemieszczających burz, które zaznaczyły dziś nad powiatem zamojskim
Źródło: Fanipogody.pl, Blitzortung.org, Facebook.com, IMGW-PIB, windy.com
(fot. tytułowe. Fanipogody.pl, mapa i radar windy.com)