Powodzie błyskawiczne uderzą w ten region. Załamanie pogody przyniesie burze i nawet 250-300 mm deszczu. Będą zalane domy i drogi

W kolejnych dniach stabilny wyż wpłynie na pogodę nad Polską, współpracując z cyklonami atlantyckimi, spowoduje w nadchodzących dniach w naszej części Europy gwałtowne ocieplenie. Sprawdzą się więc prognozy, które od kilku dni wskazują, że w drugiej połowie tygodnia zostaną zanotowane najwyższe temperatury od początku roku. Aczkolwiek w poszczególnych regionach Starego Kontynentu pole wyżowe ulegnie rozbiciu i zastąpione ośrodkami niskiego ciśnienia, co w konsekwencji spowoduje intensywne opady deszczu o charakterze konwekcyjne i burze. Dlatego w obszarach silnych opadów deszczu wzrośnie ryzyko wystąpienia lokalnych powodzi błyskawicznych. Zatem w niektórych miejscach może spaść nawet 200-250 litrów wody na metr kwadratowy, co w krótkim czasie może doprowadzić do dużych szkód.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 6 marca 2025, 00 UTC według modelu ECMWF dla Półwyspu Iberyjskiego

duża zmiana pogody
spore opady i możliwe powodzie na obszarze Iberii

Załamanie pogody będzie silne i spowoduje powodzie błyskawiczne

Prognozy numeryczne pokazują, że w kolejnych dniach dużym obszarze Europy pozostanie wpływ antycyklonu, który ograniczy w wielu regionach występowanie opadów. Aczkolwiek na jego peryferiach sytuacja będzie inna. Antycyklonalna blokada zostanie przełamana na południowym zachodzie kontynentu, w okolicach Półwyspu Iberyjskiego. Na tym obszarze zaznaczy się wpływ ośrodków niskiego ciśnienia z rodowodem atlantyckim. Powoli wędrować mają one w kierunku wschodnim, lecz wyraźnie będą blokowane przez silny i rozległy wyż. Z tego powodu w środowisku oddziaływania ośrodków niskiego ciśnienia, prognozowane są konwekcyjne opady z lokalnymi burzami. Spowodują one silne i rozproszone ulewy z możliwą wysoką akumulacją opadów konwekcyjnych w krótkim czasie. Dlatego niewykluczone będą powodzie błyskawiczne.

Zobacz też: Mróz jeszcze wróci. -20 st.C nocami na północy. Mróźne noce namieszają w rolnictwie i sadownictwie?

Prognozowane powodzie błyskawiczne 7 marca 2025, 21 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Półwyspu Iberyjskiego

duże załamanie pogody
Silne ulewy konwekcyjne w kolejnych dniach

Intensywność tych opadów będzie ogromna, ponieważ w ciągu jednej lub dwóch godzin może spaść kilkadziesiąt litrów wody na metr kwadratowy, a całkowite sumy opadów w niektórych miejscach mogą osiągnąć nawet 100-230 litrów wody na metr kwadratowy do początku nowego tygodnia. Jest także wysokie prawdopodobieństwo, że w niektórych częściach południowo zachodniej Europy opadów będzie jeszcze więcej. Spowoduje to zwiększone prawdopodobieństwo podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych, które mogą zalewać drogi, jak i też zalewać gospodarstwa domowe, zwłaszcza jeśli niektóre ulewy wystąpią kilkakrotnie nad tym samym obszarem. Możliwe są zjawiska training storms.

silne załamanie pogody
Ulewy i dynamiczna pogoda oraz groźne burze

Powodzie błyskawiczne możliwe w kilku regionach

Dokonaliśmy analizy wszystkich wiodących modeli europejskich i amerykańskich, które wyliczają spore opady i wynika z nich jednoznacznie, że cyklony przełamią na tym obszarze wpływ wyżu. Głównie w okolicach Iberii, gdzie będą się wypełniać w chłodniejszym powietrzu na lądem, niosąc w kilku fazach silne ulewy. Głównie o podłożu konwekcyjnym z burzami. Zatem rozmieszczenie maksymalnych sum opadów w różnych częściach kontynentu europejskiego wciąż się różni. Predykcje numeryczne jasno wskazują, że w najbliższych dniach w tym obszarze Starego Kontynentu wystąpią intensywne opady z powodu blokady antycyklonu. Stanie się to dlatego, że niże staną się uwięzione na tym obszarze. Dlatego nie będą w stanie szybko przejść na wschód Europy. Zatem będzie to konwekcyjny charakter opadów i niewykluczone będą burze. Warto mieć na uwadze, że w najbliższych dniach południowo zachodnia część Europy doświadczy silnego załamanie pogody.

Prognozowane powodzie błyskawiczne na Półwyspie Iberyjskim i spodziewana suma opadów do 7 marca 2025 r. według modelu SWISS-HD

duża zmiana pogody i ulewy oraz powodzie błyskawiczne
Powodzie błyskawiczne możliwe na obszarze Półwyspu Iberyjskiego. Prognoza orientacyjna akumulacji opadów do 7 marca 2025 r.

Deficyt opadów w Polsce, duże sumy opadowe miejscami w Skandynawii i Półwyspie Iberyjskim

Trzeba podkreślić, że w tym czasie sytuacja w Polsce będzie diametralnie inna. Dlatego, że cyklony, zaciągną we współpracy z wyżem do centrum Europy ciepłe powietrze, które dotrze do obszaru wyżowego. Prognozowane są dlatego z każdym dniem coraz wyższe temperatury. Wystąpią więc warunki typowe dla wiosny termicznej dzięki adwekcji powietrza zwrotnikowego połączonego ze znaczną koncentracją pyłu saharyjskiego. Dojdzie do zmętnienia nieba i efektowych wschodów i zachodów słońca. Dlatego w naszej części kontynentu europejskiego antycyklon powstrzyma opady deszczu do 10 marca. Niewykluczone, że w wielu regionach wyjątkowo suchy okres synoptyczny przeciągnie się na kolejne dni drugiej dekady marca. Padać zacznie w drugiej części marca, kiedy to wkroczą strefy frontowe z niżami, powodując deszczu. Dodatkowo też pojawią się opady śniegu, gdyż pojawi się okres ochłodzenia spowodowanego adwekcją chłodniejszego powietrza w nasze szerokości geograficzne.

Prognozowana anomalia opadów na obszarze Europy i i terenów przyległych według modelu CFSv2 w okresie od 4.03.2025 r. do 11.03.2025 r.

ulewy i dynamiczna pogoda oraz powodzie błyskawiczne
Powodzie błyskawiczne możliwe na Półwyspie Iberyjskim

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com, tropicaltidbits.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC