Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pożary lasów obejmują już 60000 hektarów. Nie żyje 14 osób. Dramatyczne doniesienia ze wschodu. Czerwone mapy ostrzeżeń dla Polski

Pożary lasów w Kazachstanie przyniosły ofiary śmiertelne


Od wielu dni piszemy o coraz gorszej sytuacji hydrologicznej w Polsce. W wielu regionach wydano najwyższe ostrzeżenia dotyczące pożarów lasów. Jednak są na Świecie regiony, w których sytuacja hydrologiczna jest znacznie poważniejsza. Okazuje się, że śmiertelne pożary trwają w Kazachstanie.

Pożary wywołane falą upałów

Raz po raz opisuję Wam pogodę w Azji. Od wielu dni panuje tam silny upał. Podczas gdy w Indiach, czy Pakistanie temperatury sięgają 45 stopni Celsjusza, w Kazachstanie aż tak ciepło nie jest, jednak upał w okolicach 30 stopni plus kompletny brak opadów przyczyniły się do wyjątkowej suszy.

Pożary wywołane falą upałów
Pożary wywołane falą upałów

Każdy maluch z przedszkola wie, że jak jest bardzo sucho, to w lesie zachowujemy się szczególnie ostrożnie, ponieważ grożą nam pożary. Chwila nieuwagi, ekstremalnie sucho w lasach i na wschodzie Kazachstanu doszło do tragedii. Przeczytaj również: Załamanie pogody zbliża się do Polski

Olbrzymie pożary w Kazachstanie. Są ofiary śmiertelne

Najgorsza sytuacja panuje obecnie w regionie Abaj, który zaznaczyłem na poniższej mapie.

Najsilniejsze pożary na wschodzie Kazachstanu
Najsilniejsze pożary panują w prowincji Abaj

Tutaj pożary są najsilniejsze, a ich obecną powierzchnię szacuje się na około 60 tysięcy hektarów. Aby uzmysłowić sobie z jak potężnym obszarem mamy do czynienia miejmy wiedzę, że powierzchnia Warszawy to około 52 tysięcy hektarów, a przykładowo powierzchnia Lublina to niecałe 15 tysięcy hektarów. W chwili obecnej pożary okiełznać próbuje około tysiąca strażaków oraz aż 252 jednostek delegowanych do walki z ogniem z ramienia Ministerstwa do sprawa sytuacji nadzwyczajnych. W mieście Senej, niejako stolicy regionu, ogłoszono stan wyjątkowy. Niestety, pożary przynoszą ofiary śmiertelne. Na chwilę obecną potwierdzono aż 14 ofiar śmiertelnych.

Śmiertelne pożary w Kazachstanie

W sieci znalazłem tylko takie nagranie. Jest to filmik nagrany z samolotu gaśniczego. Pokazuje on jak wielką powierzchnię obejmują obecnie pożary w Kazachstanie. Podczas gdy ogień szaleje w Kazachstanie, sytuacja w naszym regionie również nie jest dobra.

Coraz większe zagrożenie w Polsce. Mapy świecą się na czerwono

Od wielu dni w wielu regionach kraju panują bardzo wysokiego temperatury. Na południu kraju pojawiać zaczęły się burze i opady. Jednak są w kraju regiony gdzie kropla deszczu nie spadła od kilkunastu dni. Podczas gdy dość regularnie pada na południu Polski w centrum, na zachodzie a zwłaszcza na północy Polski sytuacja hydrologiczna jest bardzo zła. Poniżej mapa z aktualnymi ostrzeżeniami dla Polski.

Coraz bardziej realne są pożary lasów w Polsce
Pożary lasów w Polsce coraz bardziej realne

Są to ostrzeżenia wydawane przez portal lasy.gov.pl na podstawie innowacyjnej prognozy wykonywanej metodą IBL. Po szczegóły zapraszam na wspomnianą stronę. My zajmijmy się analizą powyższej mapy. Kolor czerwony to oczywiście ostrzeżenia dla regionów gdzie w lasach jest bardzo sucho, a pożary są bardzo realne. Oczywiście wszędzie w lesie należy zachować szczególną ostrożność, jednak w obszarach zaznaczonych na czerwono zabrania się używania jakichkolwiek źródeł ognia. Jeszcze kilka dni temu na czerwono świeciły się również regiony centralne, jednak po ostatnich opadach sytuacja poprawiła się. Na południu zagrożenie pożarowe w kraju obecnie nie występuje.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk