Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na 16 dni dla Polski: Zmienność aury, silny wiatr i lokalne burze


Ostatnie weekend września mija pod znakiem chłodnej aury. Za mało aktywnym frontem chłodnym, który w nocy z piątku na sobotę opuścił Polskę rozbudował się wyż w strefie osiadania powietrza. Noc z soboty na niedzielę może być chłodna. Zwłaszcza na wschodzie, centrum i południu kraju prawdopodobne są przymrozki.

30 września pozostaniemy jeszcze pod wpływem wyżu o imieniu „TOM” z centrum na wschodzie Europy. Na początku nowego miesiąca zacznie uaktywniać się strefowa cyrkulacja atmosfery i do Polski od północnego-zachodu wejdzie płytka zatoka niżowa wraz z mało aktywnym frontem zokludowanym. W kolejnych dniach liczne układy niskiego ciśnienia przemieszczać mają się z zachodu na wschód Starego Kontynentu, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie w naszym kraju. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, jak i też lokalnych burz. Zwłaszcza w sytuacji, gdy za frontami chłodnymi następować będzie dynamiczny spływ chłodniejszego powietrza. Na Morzu Bałtyckim uaktywnić może się konwekcja związana z efektem morza, ale prognozowany jest również rozwój chmur kłębiasto-deszczowych w głębi lądu zarówno w nadchodzącym tygodniu, jak i też kolejnym.

Prognozowana sytuacja synoptyczna na dzień 30.09.2018 r. godzina 12 UTC

Duża dynamika na początku października

Uaktywnienie się wyraźnej strefowej cyrkulacji atmosfery przynosić ma zróżnicowaną aurę na obszarze całej Polski. Napływy cieplejszego powietrza, przeplatane będą spływami chłodu. Wyraźnie wzrośnie prędkość wiatru za sprawą nasilonego poziomego gradientu ciśnienia w naszej części Europy. Nie zabraknie opadów atmosferycznych. Strefy frontowe wraz z niżami przeplatane będą przejściowymi klinami wyżowymi, przynoszącymi krótkotrwałą poprawę pogody.

Sytuacja baryczna w okresie od 1.10.2018 r. do 3.10.2018 r.

Spodziewane wartości temperatury dla wybranych miast na okres 16 dni na 2 m.n.p.g. Należy szczególną uwagę zwracać na czarną linie wskazujące na średnią wiązek i najbardziej prawdopodobny scenariusz. Oczywiście wraz ze wzrastaniem długości prognozy, wiązki zaczynają mieć coraz więcej rozbieżności między sobą.

Lublin

Poznań

Warszawa

Kraków

Gdańsk

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ