Prognoza pogody na 1 maja 2019 r dla Polski. Do 19 °C, miejscami spadnie deszcz możliwe burze

Dzisiaj Polska pozostaje pod wpływem płytkiej zatoki niżowej związanej z niżem znad Ukrainy. Prognozowane są w środę przelotne opady deszczu i burze pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej.

Prognozowane są nieco silniejsze obszary wznoszenia, które prowadzić będą do inicjacji zjawisk konwekcyjnych. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi stromy gradient temperatury, co skutkować ma pojawieniem się niestabilności powietrza i rozwojem chmur kłębiasto-deszczowych z przelotnymi opadami deszczu i burzami.

W czasie przechodzenia chmur kłębiasto-deszczowych prawdopodobna jest akumulacja opadów od 5 mm do 15 mm deszczu. Istnieje ryzyko wystąpienia opadów drobnego gradu około 1 cm. Prędkość wiatru w porywach wyniesie około 70 km/h. Szczególnie duża ilość komórek opadowych i burzowych wystąpi w drugiej części dnia. Pod wieczór, bądź w pierwszej części nocy opady i burze powinny zaniknąć.

Największe szanse na burze są dziś na wschodzie Polski. Zagrzmieć może także w Wielkopolsce, w woj. dolnośląskim i Opolszczyźnie.

Prognozowany obszar burz w dniu 1.05.2019 r. przez Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Prognoza pogody na 1.05.2019 r. według IMGW-PIB