Prognoza pogody na 16 dni. Sprawdźmy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie dla Polski.
W ostatnich dniach nad Polską zalegała bardzo chłodna masa powietrza, nawet pochodzenia arktycznego, która spływała do nas pomiędzy układem wysokiego ciśnienia, który ulokowany był w rejonie Wysp Brytyjskich a rozległym wieloośrodkowym niżem z centrami nad północną Europą oraz Rosją. Dlatego docierała do nas masa z północnego-zachodu, jakiej obszarem źródłowym była Grenlandia. Na szczęście kierunek adwekcji ulega zmianie i w weekend odczujemy ocieplenie.
Szczególnie chłodna była noc z czwartku na piątek. Niewykluczone, że poza obszarami górskimi wystąpiły przygruntowe przymrozki. Śnieg padał także w ostatnich dniach w górach. Na obszarze Polski obserwowano burze nawet z opadami krupy, w rejonie Ostródy mogła wystąpić trąba powietrzna, o czym więcej piszemy tutaj.
Mapa opracowana przez J. Lewndowski, dane IMGW-PIB, noc z piątku na sobotę była znacznie cieplejsza w związku z nasunięciem się chmur frontu ciepłego. W pasie od dzielnic północnych przez centrum po wschód spadł słaby deszcz.
Pogoda. W sobotę niewielki deszcz tylko na wschodzie, w pierwszej części dnia
Napływać zacznie cieplejsza masa z północnego-zachodu i zachodu o cechach polarno morskich. Powietrze to będzie stabilne, dlatego burze nie wystąpią. We wschodniej części Polski zaznacza się zachmurzenie i opady za które odpowiedzialny jest front ciepły niżu “JURGEN”. Na ogół znajdziemy się pod wpływem wyżu z centrami znad Węgier oraz Morza Czarnego.
Sytuacja synoptyczna na dzień 21 września 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB)
Pogoda. Idealna pogoda w niedzielę, nigdzie nie będzie padać
W drugi dzień weekendu czeka nas duża poprawa pogody. Znajdować mamy się pod wpływem wyżu, miejscami temperatura przekroczy 20 stopni. Tylko lokalnie może pojawić się trochę chmur, zwłaszcza piętra niskiego. Według prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości najwięcej ich wystąpi na północy oraz północnym-wschodzie. Na pozostałym obszarze czeka nas pogodna aura z bezchmurnym niebem.
Sytuacja synoptyczna dzień 22 września 2019 r. godzina 12 UTC
Prognoza pogody na niedzielę (IMGW-PIB)
Pogoda. W poniedziałek więcej chmur, ale deszcz nie spadnie
W pierwszy dzień astronomicznej jesieni dalej bez opadów, ale na niebie nie zabraknie chmur, jednak lokalnie w Polsce mogą wystąpić dłuższe chwile ze słońcem.
Prognoza pogody na poniedziałek (IMGW-PIB)
Pogoda. We wtorek dalej bez opadów i ciepło
We wtorek wyżowej pogody ciąg dalszy. Opady nie są prognozowane i miejscami temperatura przekroczy 22 stopnie.
Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)
Pogoda. W środę więcej chmur, spadnie miejscami deszcz temperatura się obniży
Modele numeryczne prognozują, że od środy zaczniemy dostawać się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery. Przybędzie chmur, zwłaszcza na zachodzie spadnie deszcz. Temperatura wyraźnie się obniży. Zaczniemy dostawać się w zasięg strefowej cyrkulacji atmosfery.
Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)
Pogoda. W czwartek cała Polska z pogorszeniem aury
Modele prognozują w czwartek istotne pogorszenie pogody. Spadnie deszcz w wielu miejscach, niewykluczone są nawet burze. Jednak prognozy mogą ulec jeszcze zmianie.
Prognoza pogody na czwartek (IMGW-PIB)
Po 26 września znajdować mamy się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, co oznaczać będzie ogólnie napływ mas znad Oceanu Atlantyckiego. Temperatura spadnie poniżej 20 stopni w całym kraju, chociaż kilka ciepłych dni z temperaturą powyżej tej wartości są możliwe.
Ostatnie dni września miną pod znakiem opadów deszczu, silniejszego wiatru. Początek października może minąć pod znakiem dynamicznego ścierania mas powietrza i zróżnicowaną temperaturą. Nie zabraknie prawdopodobnie opadów, silnego wiatru oraz większej ilości chmur.